Co stało się ze zwierzętami z romskiego koczowiska?

Psy uratowane z koczowiska romskiego są już w schronisku. Znajdują się tam pod okiem ekspertów. Poznaniacy zadbali również o psy i koty w okresie świątecznym i poświątecznym. Tylko 6 zwierząt zostało przyprowadzonych do schroniska, z czego 5 zostało już odebranych przez właścicieli.

Przed kilkoma dniami pisaliśmy o akcji ratunkowej funkcjonariuszy Mondo Cane. Poza 2 świniami, 6 prosiętami i 9 kotami, udało się ocalić również 14 psów. Zwierzęta trafiły do schroniska.

“Psy zostały do nas przewiezione. Zajmujemy się nimi, mają swoją profilaktykę. Są pod okiem opiekunów i lekarzy.” – mówi Katarzyna Frąckowiak, pracowniczka poznańskiego schroniska.

Zapytaliśmy również o sytuację zwierząt w okresie poświątecznym. Okazało się, że obywatele Poznania dobrze zajęli się swoimi pupilami na święta.  Pomimo bardzo licznych ogłoszeń o zaginionych zwierzętach, tylko 6 zostało przyprowadzonych do schroniska, z czego 5, na ten moment, zostało odebranych. Dla pracowników schroniska to trudny czas, który zaczyna się już przed Sylwestrem. Oczywiście nie przepadają za tym czasem, zarówno pracownicy, jak i podopieczni schroniska, którzy w tym czasie odczuwają wzmożony niepokój.

“Wiadomo, że Nowy Rok miło jest powitać, ale mogą być to różne inne, przyjemne dla oka atrakcje, na przykład iluminacje świetlne. Dla zwierząt jest to różnica między strzelaniem o północy, a przez cały dzień”

Właściciele zwierząt na pewno wciąż niemiło wspominają Sylwestra. Zawsze wiąże się on z dużym stresem dla ich pupili. Istnieje jednak wiele sposobów na to, żeby trochę wspomóc nasze psy.

“Nie kupujmy dodatkowych smakołyków czy nowej karmy, i nie przekarmiajmy zwierząt w ten czas, aby nie wymuszać potem konieczności wyjścia z psem z domu w potrzebach fizjologicznych. Warto wyjść z psem na długi spacer w okolicach południa, żeby się wybiegał, zmęczył oraz odstresował. Pamiętajmy, że iluminacje świetlne czy błyski też niepokoją psy oraz koty – zasłońmy wtedy żaluzje, zasłony, włączmy głośniej muzykę czy telewizor. Warto również zadbać o to, żeby psy, przy okazji wychodzenia z domu miały założone szelki i obroże z adresatką”

Okazuje się, że warto w tym dniu zostawić psu czy kotu swoją przestrzeń. Jeżeli chowa się pod stołem, za łóżkiem, to należy zostawić go tam w spokoju. Możemy też w ramach wyjątku, pozwolić skoczyć psu na kanapę, jeżeli na co dzień jest to miejsce dla niego niedostępne. Ważne, aby znalazł w tym czasie swój bezpieczny kąt.

Pamiętajmy, że największy stres jednak, przeżywają w ten dzień zwierzęta te niedomowe. Nie mają one komfortu schowania się pod stołem, czy przytulenia do nogi właściciela. To na nie największy wpływ mają fajerwerki i petardy.

Dopiero w okresie wiosenno-letnim będziemy mogli zbadać sytuację czworonogów, które były świątecznymi prezentami. Pomimo co raz większej świadomości w tym temacie ten problem wciąż istnieje.

“Pamiętajmy, że szczeniaczek, czy mały kotek, mimo tego, że jest przesłodki, nie jest odpowiednim prezentem. Te pieski rosną, potrzebują wychowania, socjalizacji. Jeżeli właściciele będą z nimi odpowiednio pracować, to jak najbardziej, ale jeśli nie, może się okazać, że ten piesek za kilka miesięcy do nas wróci. U nas adopcje w okresie świątecznym były wstrzymane.”

Co więc zrobić z psami, które znajdujemy na ulicy?

„Przede wszystkim, można je przynieść do schroniska. Można też zadzwonić na straż miejską (986). Warto wrzucić post na Facebooku, na grupie ‘Zaginione/Znalezione zwierzęta – Poznań i okolice’ czy podpytać ludzi w okolicy czy takiego zwierzaka nie kojarzą.”

Schronisko ma dostępnych około 300 miejsc dla kotów i około 300 miejsc dla psów. Mieszka tam aktualnie 165 psów, 270 kotów i… 3 króliki. Ostatnio trafiło tam również 17 szczeniaków. Czego najbardziej potrzebują teraz zwierzaki?

“Najbardziej w tej chwili przydadzą nam się ręczniki, pościele, prześcieradła i podkłady. Nie przyjmujemy materacy, kołder, poduszek, wszystkiego co jest z wypełniaczem.

Dla chętnych, chcących wpłacić pieniądze na rzecz schroniska, wszystkie informacje znajdują się pod linkiem https://schronisko.com/jak-pomoc/, instrukcje jak postępować ze znalezionym zwierzęciem znajdziecie Państwo tutaj: https://schronisko.com/edukacja/#znalazlem-zwierze-co-robic

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl