Pierwszy taki profil w Europie! Monter EXPO, czyli nowy zawód na rynku pracy

Monter konstrukcji targowo – wystawienniczych oraz technik obsługi przemysłu targowo – wystawienniczego. To nowe zawody jakie niedługo pojawią się na rynku pracy. Według organizatorów i partnerów projektu, nowe ścieżki rozwoju pozwolą na zdobycie kompetencji pozwalających zarabiać dobre pieniądze i wykonywać ciekawą pracę.

 

Stoiska targowe rzadko są już tylko zabudowami, a coraz częściej osobnymi projektami, czasami można je nawet nazwać sztuką. Z tego powodu do ich projektowania, budowy i obsługi potrzebni są nowi specjaliści.

“Od małych stoisk o powierzchni kilku metrów kw., do konstrukcji nawet do kilkuset metrów kw. Parterowe, piętrowe, z nowoczesnych materiałów, wykorzystujących nowoczesne technologie. Ograniczeniem przy tworzeniu stoisk wystawienniczych jest tylko wyobraźnia klienta.” – mówi Beata Kozyra z Polskiej Izby Przemysłu Targowego. – “Zmuszało to do tej pory do zatrudnienia kilku różnych specjalistów z różnymi kwalifikacjami, stolarzy, monterów budowlanych, elektryków, Stąd idea stworzenia zawodów, które będą łączyć wszystkie te kwalifikacje.” – dodaje

Od września 2022 r. planowane jest rozpoczęcie kształcenia młodzieży w zawodzie monter konstrukcji targowo-wystawienniczych na poziomie branżowej szkoły I stopnia oraz w zawodzie technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego na poziomie branżowej szkoły II stopnia i technikum. Podstawy programowe dla tych kierunków udało się opracować przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Kształcenie w nowych zawodach odbywać się będzie w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Monter EXPO to projekt, który powstał z inicjatywy Polskiej Izby Przemysłu Targowego i Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Podróżując po krajach Europy, zwiedzając targi w Paryżu, Londynie, Kopenhadze czy Amsterdamie, zawsze na stoiskach targowych słychać głos polskich pracowników. Właśnie dzięki nam, dzięki firmom zabudowującym stoiska targowe z Polski, nasz kraj jest liderem zabudowy stoisk w Europie – podkreśla Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Odpowiednie wyszkolenie ekspertów w wielu dziedzinach – czego niewątpliwie wymagają nowe zawody – będzie na pewno sporym wyzwaniem.

“Nasza szkoła jest gotowa do przyjęcia nowych uczniów. Mamy świetnie wyposażone i ciągle unowocześniane warsztaty, ostatnio dofinansowane kwotą prawie dwóch milionów złotych z funduszu Unii Europejskiej.” – mówi Tomasz Szłapiński  dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu.

Wprowadzenie na rynek pracy nowych zawodów sprawi, że Polska będzie światowym prekursorem w szkoleniu, w kierunkach monter EXPO. Absolwenci tych kierunków będą mogli pracować nie tylko w Poznaniu czy w Polsce, ale także na innych światowych targach.

Pytanie jednak,  jak tylko dwa zawody mają zastąpić – jak bywało do tej pory – grono ekspertów przygotowujących targi.

“Wydaje się, że to tylko dwa zawody, ale są to zawody kładące nacisk na interdyscyplinarność. Kształcenie będzie się odbywało w kierunku przygotowania do prac stolarskich, elektrycznych, obsługi sceny czy technologii audiowizualnych. Chcemy, żeby nasi absolwenci potrafili bardzo dużo w kilku wyspecjalizowanych dziedzinach. Da im to też możliwość przyszłego zatrudnienia w zupełnie innych branżach.” – mówi Krzysztof Szofer, jeden z głównych koordynatorów projektu, właściciel firmy ABYSS.

Już we wrześniu w ZSBD w Poznaniu otwarta zostanie jedna klasa na poziomie branżowym I stopnia i jedna na poziomie technikum. Co ciekawe, będę to pierwsze tego typu profile klas w Europie.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl