Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu sekwencjonuje i bada próbki pobrane od osób zakażonych covidem. Ze 111 próbek aż 70 wskazało na wariant Omikron. Jest to ponad 60 proc.
Jak już wiemy, Omikron, wariant wirusa COVID-19, wyróżnia duża liczba mutacji. Naukowcy rozpoznali ich aż 50, z czego 32 w obrębie białka. Znacznie ułatwiają one wirusowi rozprzestrzenianie się oraz zwiększają jego odporność na szczepionki. Wciąż trwają badania nad tym wariantem koronawirusa. Wiemy jednak, że wykazał on spory wzrost śmiertelności wśród zakażonych.
Według oficjalnych danych, w Polsce jak dotąd odnotowano kilkadziesiąt zakażeń Omikronem. Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu sekwencjonuje i bada próbki pobrane od osób zakażonych covidem. Do tej pory przeprowadzono 2 serie badań.
Pierwsza, z okresu 23-25 grudnia, wykazała ledwo ponad 6% przypadków Omikronu (6 z 96 próbek).
Jednak drugie badania wykazały zupełnie inną statystykę. Ze 111 próbek aż 70 wskazało na wariant Omikron. Jest to ponad 60 proc. Mamy więc do czynienia z aż 10-krotnym przyrostem w zaledwie 2 tygodnie.
Badania, które do tej pory przeprowadzono wskazują, że szczepienia nie dają pewnej ochrony przed zakażeniem tym wariantem koronawirusa. Pomagają jednak w leczeniu i zwalczają ciężki przebieg choroby.