Poznaniacy nie pamiętają nawet, jak wygląda w oryginalnych kolorach. Teraz zaświeci w centrum

Rozpoczął się właśnie remont elewacji zabytkowego gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9. Prace mają trwać dwa lata. Sfinansuje je dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Wśród wielu inwestycji związanych z modernizacjami w Muzeum Narodowym nie ma tak wyczekiwanej jak ta związana z zabytkowym gmachem. Nie jest to jednak jedyna inwestycja związana z modernizacją w ostatnim czasie – niedawno wyremontowaliśmy i przebudowaliśmy hol starego gmachu, odnowiliśmy drzwi wejściowe, wymieniliśmy wszystkie okna. Teraz przygotowujemy się do remontu i rearanżacji pomieszczeń wewnątrz. Prace zewnętrzne, które będą realizowane przez najbliższe dwa lata, mają przywrócić sprawność techniczną budynku, ale i poprawić jego wygląd. Elewacja czekała na prace dość długo, w przeciwieństwie do np. renowacji budynków Muzeum w Gołuchowie czy Muzeum Kultur Świata. Mamy jednak już pełne finansowanie inwestycji i możemy przystąpić do prac – powiedział podczas specjalnie zwołanej konferencji Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Czekali i mieszkańcy, i turyści

Prace, które się zaczynają, mają charakter nie tylko remontowy, ale i konserwatorski.

– Budynek ma bardzo zabrudzoną powierzchnię, więc poznaniacy nawet nie pamiętają, jak wyglądał w oryginalnych barwach. Jest wykonany z kamienia, z tynku, a zdobiony jest z wykorzystaniem różnych technik dekoracyjnych, takich jak sgraffito czy mozaika. Po pracach konserwatorskich zalśni całą swoją urodą. Muzeum starało się o dotacje na oczyszczenie budynku od trzydziestu lat. Można więc uznać, że start tych prac to wyjątkowa chwila – stwierdza Agnieszka Kunicka-Goldfinger, główny konserwator Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jak dodaje Kunicka-Goldfinger, prace te będą najbardziej zauważalne i tym samym spektakularne. Gmach stanie się ozdobą placu Wolności. Budynek będzie jasny, z granitowym szaro-czarnym cokołem. Mozaiki na elewacji głównej są wielobarwne i będą doskonale widoczne.

Ewelacja będzie nie tylko odnowiona, ale też i unowocześniona. Zamontowane zostanie na niej oświetlenie, które zupełnie odmieni wygląd gmachu.

– Nasze działania są zaplanowane na dwa lata. Zaczniemy od elewacji zachodniej i wschodniej, czyli od al. Marcinkowskiego i ul. Ludgardy. Plan obejmuje pełne działania na elewacji i na zespołach rzeźbiarskich, które są na gzymsie. Na ul. Ludgardy dodatkowo mamy takie elementy jak wymiana dotychczasowego pokrycia dachu z papy na pokrycie miedziane. Zajmiemy się również ogrodzeniem. Jego brakujące elementy będą dorobione, a istniejące – odrestaurowane. Z kolei elewacją południową i kawałkiem elewacji północnej zajmiemy się w roku 2026. Liczymy na to, że pod koniec przyszłego roku będziemy mogli się cieszyć całkowicie odmienioną elewacją – stwierdził Maciej Kaleta, starszy specjalista ds. inwestycji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Planów jest więcej

Gmachy Muzeum Narodowego w Poznaniu – zarówno stary, jak i nowy – są regularnie remontowane. Jednak jak przyznaje dyrektor Tomasz Łęcki budynki te nie są ze sobą dobrze skomunikowane. W dalekich zamiarach jest przebudowa nowego gmachu i połączenie go wygodnym przejściem Zamkiem Królewskim tak, by nie trzeba było pokonywać kilkuset metrów, by przedostać się z budynku do budynku. W planach jest także ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie przestrzeni na Wzgórzu Przemysła.

Czytaj także: Znajdź bezpieczne schronienie. Jest alert RCB

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl