Krótszy tydzień pracy? W Poznaniu zapowiedzieli nawet milion złotych dla firm

W piątek w Poznaniu minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała start długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Firmy i instytucje publiczne będą mogły testować nowe modele organizacji pracy bez obniżania wynagrodzenia. Na wdrożenie zmian można otrzymać nawet milion złotych dofinansowania.

Od połowy sierpnia ruszy nabór do programu pilotażowego skróconego czasu pracy, który obejmie zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. Przedsiębiorcy i instytucje samorządowe będą mogły testować modele krótszego tygodnia lub dnia pracy – przy zachowaniu pełnych wynagrodzeń dla pracowników.

Pracujemy niemalże najdłużej w Europie. Wcale to nie znaczy, że pracujemy najbardziej efektywnie. Krótszy czas pracy to zdrowsze społeczeństwo oraz zdrowsi pracownicy, którzy rzadziej sięgają po zwolnienia chorobowe – mówiła w Poznaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dofinansowanie nawet do miliona złotych

Uczestnicy programu mogą liczyć na konkretne wsparcie finansowe. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 1 milion złotych na firmę, przy założeniu 20 tys. zł na jednego pracownika. Pieniądze mają pomóc w adaptacji do nowego modelu pracy, w tym w reorganizacji procesów czy wdrażaniu technologii.

Co ważne – w czasie trwania pilotażu pracodawcy nie mogą obniżyć pensji pracownikom, nawet jeśli skrócą im tydzień lub dzień pracy.

Kto może się zgłosić i kiedy?

Nabór potrwa od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku, a wyniki – czyli lista zakwalifikowanych firm i instytucji – mają zostać ogłoszone najpóźniej 15 października. Do programu mogą zgłaszać się firmy prywatne oraz instytucje publiczne, niezależnie od branży czy wielkości.

Pracodawcy będą mogli wybrać pomiędzy:

  • czterodniowym tygodniem pracy,
  • a krótszym dniem pracy – np. z 8 do 7 godzin.

Obowiązkowym warunkiem udziału jest zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia.

Czas na testy – potem możliwe zmiany w prawie?

Pilotaż ma potrwać kilka miesięcy. Jeśli jego wyniki okażą się pozytywne, rząd nie wyklucza wprowadzenia krótszego czasu pracy na stałe. Poznańska konferencja z udziałem minister Dziemianowicz-Bąk to początek ogólnopolskiej kampanii informacyjnej i konsultacyjnej dotyczącej zmian w organizacji pracy.

Czytaj także: Dramatyczny wypadek w zakładzie pracy pod Poznaniem. Nie żyje kobieta

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl