Latem kleszcze atakują najczęściej. Tylko od początku miesiąca do 15 lipca Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu odnotowała 288 przypadków boreliozy.
Lato to okazja do spacerów wśród drzew i kąpieli w jeziorach. Jednak bliski kontakt z naturą ma również swoje ciemne oblicza. To właśnie latem odnotowuje się najwięcej zakażeń boreliozą. Choroba przenoszona jest przez kleszcze, a o ich ukąszenie w letnich miesiącach nie jest trudno. W tym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu zarejestrowała 636 przypadków boreliozy. 288 z nich odnotowano w okresie od 1 do 15 lipca. To lepsze statystyki w stosunku do ubiegłego roku, gdy w analogicznym okresie boreliozę miało 426 osób.
Mimo tego liczby nie są zadowalające. Dlatego tak ważna jest ochrona przed kleszczami, w szczególności, jeśli wybieramy się w miejsca blisko natury. Podczas leśnych spacerów warto zakładać odzież z długimi rękawami i nogawkami. W drogeriach i aptekach dostępne są specjalne preparaty odstraszające kleszcze. Po każdej wędrówce należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeżeli po ukąszeniu przez kleszcza pojawiły się niepokojące objawy, takie jak: zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wkłucia, gorączka, nudności, wymioty czy bóle głowy, wówczas koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.