Poznańskie zoo ma nowych mieszkańców. To pierwsze i jak dotąd jedyne w Polsce osobniki podgatunku Varecia variegata subcincta, czyli lemury belted ruffed.
Te rzadkie, północne wariacje wari czarno-białego wyróżniają się charakterystycznym czarnym „pasem” na tułowiu. Ich wygląd, zdecydowanie unikalny, to jednak nie wszystko. Te lemury znajdują się na liście zwierząt krytycznie zagrożonych wyginięciem. Według danych IUCN ich populacja w naturze skurczyła się o ponad 80% w ciągu zaledwie kilku dekad.
Wciąż urządza się na nie polowania
Jakie są główne zagrożenia dla tego gatunku? To przede wszystkim wylesianie lasów deszczowych Madagaskaru, nielegalne polowania, a także fragmentacja siedlisk.
Przetrwanie tego rzadkiego gatunku zwierząt jest obecnie uzależnione od globalnych programów hodowlanych w ogrodach zoologicznych oraz skutecznej ochrony ich naturalnych siedlisk. Dlatego obecność tego podgatunku w poznańskim zoo to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim aktywne wsparcie dla międzynarodowych działań na rzecz ocalenia lemurów przed wyginięciem. Poznań staje się jednym z ogniw w walce o ich przyszłość.
Lemury belted ruffed można już oglądać w poznańskim Nowym Zoo.
Czytaj także: Dziś jego święto. Zamawiany jest co 10 sekund