Od 2019 roku 11 lipca to Dzień Kebaba. Dane pochodzące z aplikacji Pyszne.pl wskazują, że dla Polaków to święto obchodzone przez 365 dni w roku. Kebab jest zamawiany w serwisie średnio co 10 sekund.
Nowe kebabowe rekordy
Ubiegłoroczny rekord (865 kebabów dla jednego użytkownika w ciągu roku) wciąż czeka na pobicie. Aplikacja Pyszne.pl odnotowało już jednak wiele ciekawych zamówień. Najwierniejszy fan kebaba w Polsce w 2025 roku pochodzi z Warszawy i w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupił ich już 321. To średnio niemal jeden dziennie. Kebab jeszcze lepiej smakuje w towarzystwie. W Gliwicach padł spektakularny rekord. W grudniu ubiegłego roku zamówiono tam kebaby i dodatki o wartości 2459 zł w ramach jednego zamówienia. Co wchodziło w ten zestaw? Niemal wszystkie specjały szefa kuchni. Od kebaba w cieście, przez Adana kebab, czyli grillowane, mielone mięso przyprawione ostrą papryką, aż po wersję z kurczakiem i w bułce.
Kebabowe stolice – nad Bałtykiem i na Podkarpaciu
Mimo, że w liczbach bezwzględnych wciąż króluje Warszawa, to najwięcej zwolenników tej potrawy znajdziemy… nad morzem i na wschodzie Polski. Liczba zamówień w przeliczeniu na mieszkańca pokazuje, że do największych fanów kebabów należą mieszkańcy Kołobrzegu (oraz wypoczywający w nim turyści). Kebab po plażowaniu? Dla wielu to idealny sposób na dopełnienie relaksującego dnia nad morzem. W czołówce znajdują się także Gorzów Wielkopolski i Rzeszów.
Weekend? Czas na kebaba!
Najwięcej kebabów zamawianych jest w weekendy, a dokładnie w niedzielę, piątek i sobotę (w tej kolejności), głównie między godz. 18 a 20. Jak widać, kebab to nie tylko szybki lunch w pracy czy ratunek na nocny głód, ale przede wszystkim danie, które wybieramy, by zakończyć tydzień smacznym akcentem.
Kebabowe trendy
Odwieczny dylemat: kebab na cienkim czy na grubym cieście? Polacy pozostają wierni swoim faworytom, jednak nie oznacza to wcale, że nie rodzą się nowe trendy. Numer jeden to niezmiennie rollo, czyli kebab w zwartej, podłużnej formie zawinięty w cienki placek, np. tortillę, lawasz lub pitę. Za nim plasują się boxy.
Coraz większą popularnością cieszą się kraftowe kebabownie, które stawiają na wysokiej jakości składniki i autorskie kompozycje smakowe. Zwracają uwagę odpowiednio doprawione i grillowane mięso, wyważone proporcje i rzemieślniczo wykonane ciasto. Zainteresowanie wzbudzają również nowe dodatki, takie jak ser – viralowa bułka z ciągnącymi się nitkami szybko znalazła swoich fanów także wśród użytkowników Pyszne.pl. Coraz więcej osób zamawia również wegańskie wersje kebaba. W ciągu roku liczba takich zamówień wzrosła o 8%. Fani kebaba mają więc w czym wybierać – od klasyki po roślinne alternatywy, które wcale nie ustępują smakiem.