Wysycha staw nad Wartą. Jest sposób na uratowanie zbiornika

Staw na poznańskich Ratajach, położony w pobliżu Wartostrady i obiektów POSiR, od dawna boryka się z problemem degradacji. Staje się to szczególnie widoczne w okresach suszy. Na sygnały o konieczności poprawy stanu zbiornika zareagowały lokalne spółki. Aquanet Retencja opracowała plan poprawy stanu zbiornika, a Aquanet sfinansuje całą inwestycję.

Wartostrada i sąsiednie tereny zielone tracą swój urok – tamtejszy staw na Ratajach systematycznie wysycha, a problem narasta z każdym rokiem. Zmiana charakteru opadów, coraz częstsze, krótkotrwałe nawałnice, przeplatane długimi okresami suszy i intensywnego parowania, oraz obniżanie się poziomu wód gruntowych – to wszystko sprawia, że zbiornik w parku nad Wartą zmniejsza swoją powierzchnię. Także szczególnie sucha zima tego roku sprawiła, że gołym okiem widać, jak zbiornik się zmniejsza. Mieszkańcy Poznania, za pośrednictwem Rady Osiedla Rataje, poprosili lokalne spółki o zainteresowanie się sprawą.

– Przeanalizowaliśmy sytuację i okazało się, że możemy zapewnić lepsze nawodnienie zbiornika, wykorzystując do tego wody opadowe. W pobliżu stawu biegnie kanał deszczowy. Poprowadzimy go tak, żeby deszczówka po wstępnym oczyszczeniu była kierowana do stawu. Z kolei nadmiar spłynie kanałem do Warty – mówi Hanna Madajczyk, prezes Aquanet Retencja. 

Inwestycję skonsultowano wstępnie z Zarządem Zieleni Miejskiej. Wiadomo już, że sfinansuje ją Aquanet.

– Staw jest ważny i dla mieszkańców, i dla utrzymania bioróżnorodności – przy wodzie rozwija się fauna i flora. Każdy, nawet niewielki zbiornik wodny jest cenny. Należy też pamiętać, że dziś traktujemy deszczówkę jako zasób, a nie jako ściek. Takie działania jak to realizowane na Ratajach są tego świetnym przykładem – stwierdza Maciej Wudarski, dyrektor ds. rozwoju Aquanet Retencja. 

Przebudowa i wyposażenie kanału zasilającego staw w system filtrów wyniesie około 500 tysięcy złotych. Prace projektowe rozpoczną się w 2026 r., a cała inwestycja ma zostać ukończona do końca 2030 r.

Czytaj także: Warto przyjść, bo to ostatni raz w tej edycji

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl