Na placu Kolegiackim w Poznaniu stanął Zegar Historii. 12-metrowy obelisk przedstawia dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny od jej powstania poprzez kolejne rozbudowy, destrukcje, aż do ostatecznej rozbiórki kościoła.
Do postawienia Zegara Historii z racji jego gabarytów użyto specjalistycznego sprzętu. Sprawę dodatkowo utrudniał panujące warunki atmosferyczne, padający deszcz i silny porywisty wiatr.
Pylon wykonany jest z polerowanej stali nierdzewnej, a jego części – wyższe i niższe symbolizują okresy świetności kościoła oraz katastrofy budowlane dotykające świątynię. Stal wypolerowana została do poziomu lustra by w słoneczne dni odbijać błękit nieba i przesuwające się po nim chmury.
Zegar Historii umiejscowiony został na przecięciu osi widokowo-kompozycyjnych. Z jednej strony jest zwornikiem spinającym przestrzeń, z drugiej symbolicznie ją dzieli na dwie części: rekreacyjną z fontanną i wysoką zielenią oraz historyczno-edukacyjną z ekspozycją. To właśnie ta druga, ze względu na istnienie Kolegiaty i pozostałości po niej, wydaje się być najważniejszą. Trzon Zegara Historii został mocno osadzony, sięga calca (gruntu nietkniętego działaniem człowieka, poniżej warstw kulturowych), a poprzez zamontowane wokół przeszklenie widać elementy architektury dawnej Kolegiaty – informują miejscy urzędnicy.
Autorem rzeźby jest poznański artysta Piotr Wełniak – rzeźbiarz, architekt wnętrz