Za chwilę będzie wspomnieniem. Czy w miejscu po Galerii Malta powstaną drapacze chmur? [ZDJĘCIA]

Już naprawdę ostatnie fragmenty ścian pozostały po jeszcze tak niedawno popularnej galerii handlowej. Co tu powstanie? Inwestor jest dość oszczędny w słowach.

Jeszcze niedawno elewację zdobiła tafla szkła przedstawiająca wizerunki zwierząt. Było to nawiązanie do znajdującego się niedaleko Nowego Zoo. Dziś dekoracyjną elewację oglądać można już tylko na archiwalnych zdjęciach.

– Prace rozbiórkowe wraz z uprzątnięciem terenu zostaną zakończone w tym roku – informuje Karolina Holko z Onyx Asset Management. Spółka dotąd zarządzała Galerią Malta, a teraz procesem jej rozbiórki. Co dalej z atrakcyjną działką nad jeziorem?

Czy będą apartamentowce i hotel?

– Jako że wciąż trwają prace nad miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, to nie ma obecnie warunków do konkretnego zaplanowania zagospodarowania nieruchomości. Obecnie analizowane są możliwości zagospodarowania nieruchomości, w sposób zapewniający spójność z ujętą w studium wizją i strategią władz miasta – wyjaśnia Holko.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że miałby tu powstać kompleks apartamentowców o podwyższonym standardzie. Stanąć miałby też hotel. Jeden z budynków mógłby stanowić Kilkudziesięciometrowej wysokości, widoczną z daleka dominantę.

Czy takie budynki będą mogły tu jednak powstać?

fot. wPoznaniu.pl

– Na terenie po galerii handlowej Malta obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Rataje – Łacina część B w Poznaniu. Przeznacza on rzeczony obszar pod teren rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m. kw. – mówi Łukasz Olędzki, główny specjalista ds. kształtowania relacji społecznych w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Jak przypomina, uchwałą z 3 września 2024 r. Rada Miasta Poznania przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „W rejonie ulic abpa A. Baraniaka i Katowickiej” w Poznaniu. Obejmuje on swym zasięgiem także teren po Galerii Malta.
Co to oznacza? Czy będzie można zrezygnować z funkcji handlowej na rzecz mieszkaniowej w tym miejscu?

Sklepy tak, ale nie tylko

– Projekt miejscowego planu będzie zgodny z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania. W tym miejscu ustala ono kierunek przeznaczenia pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub usługową oraz znajduje się w obszarze śródmieścia i obszarze, na którym dopuszczona jest lokalizacja obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. – wyjaśnia Olędzki.

Jest więc szansa na ekskluzywne mieszkania w tym miejscu. Pytanie, czy będzie można tu postawić drapacze chmur?

– W Studium dla wnioskowanego terenu określa się wysokość zabudowy na niską lub średniowysoką, z dopuszczeniem zabudowy wyższej, lokalizowanej z uwzględnieniem wytycznych zawartych w Studium, które dopuszcza wzdłuż ulicy abpa A. Baraniaka zabudowę wysoką i wysokościową, w celu uzupełnienia lub wytworzenia krawędzi kwartałów zabudowy – zdradza Łukasz Olędzki.

Na razie, projekt planu miejscowego jest na etapie sporządzania koncepcji i analiz funkcjonalno-przestrzennych oraz wysokościowych.

fot. wPoznaniu.pl

– Obecnie procedowany jest równolegle projekt Planu Ogólnego miasta Poznania. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, docelowo „zastąpi” on Studium. Po wejściu w życie Planu Ogólnego plany miejscowe będą musiały być zgodne z tym dokumentem – wyjaśnia przedstawiciel MPU i przechodzi do szczegółów.

Widok na miasto z dwudziestego pietra? To możliwe

– W projekcie Planu Ogólnego miasta Poznania dla terenu po galerii handlowej Malta wyznaczono dwie strefy planistyczne. Oznaczone sa symbolem SW tj. strefy wielofunkcyjne z zabudową mieszkaniową wielorodzinną – dodaje Olędzki.

o strefa 2282SW – po stronie zachodniej, dla której wyznaczono maksymalną wysokość zabudowy na 30 m, czyli około 10 kondygnacji. Druga ze stref oznaczona jako 3105SW zlokalizowana jest po stronie wschodniej. Maksymalną wysokość zabudowy dla niej wyznaczono na 60 m, czyli około 20 kondygnacji.

Jak dowiadujemy się z komunikatu MPU Projekt Planu ogólnego miasta Poznania jest aktualnie na etapie ustawowych konsultacji społecznych. Można do niego składać uwagi do 4 sierpnia br., które następnie będą rozpatrywane m.in. przez Prezydenta miasta Poznania.

Projekt Planu ogólnego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dostępny jest na stronach internetowych. Można go znaleźć na www.mpu.pl oraz www.bip.poznan.pl (w dziale informacji Planowanie przestrzenne/Plan ogólny w opracowaniu). Zobaczyć można go też w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań, w dni robocze w godz. od 9:00 do 13:00 przez cały okres trwania konsultacji społecznych.

W drugiej połowie roku planuje się zorganizowanie II konsultacji społecznych. Odbędzie się zbieranie opinii do projektu planu miejscowego, który będzie bardziej szczegółowym rozwinięciem ww. dokumentów (tj. Studium i Planu ogólnego). O terminie ww. zdarzenia poinformujemy m.in. na naszej stronie internetowej www.mpu.pl oraz na naszym profilu na facebook-u www.facebook.com/mpu.poznan.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj także: Rozmowy przy biesiadnym stole. Rusza Festiwal Tradycji Poznańskich

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl