Od 30 czerwca do 4 sierpnia 2025 roku prowadzone są ustawowe konsultacje społeczne projektu Planu ogólnego miasta Poznania. To nowy dokument planistyczny, który określi kierunki rozwoju przestrzennego miasta w zgodzie z nowymi przepisami prawa.
Plan ogólny dla Poznania – czym jest?
Nowy dokument planistyczny jest odpowiedzią na zmiany w przepisach prawa. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakłada na miasta i gminy obowiązek dostosowania się do nich. W związku z tym, obecne „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”, uchwalone przez radę miasta w lipcu 2023 roku, straci moc, ustępując miejsca nowemu dokumentowi. Każda gmina w naszym kraju musi przyjąć plan ogólny do końca czerwca 2026 roku, aby zapewnić zgodność systemu planistycznego z nowymi regulacjami prawnymi.
Plan ogólny to dokument, który ma ułatwić realizację skutecznej polityki przestrzennej miasta. Obejmuje cały obszar Poznania, z wyjątkiem tzw. zamkniętych terenów wojskowych. Zawarto w nim najważniejsze wytyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego miasta. To m.in. strefy planistyczne oraz podstawowe parametry zabudowy (minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej, maksymalny udział powierzchni i maksymalna wysokość zabudowy oraz maksymalna nadziemna intensywność).
Spotkania i możliwość składania uwag
W ramach konsultacji zaplanowano:
- otwarte spotkanie online 8 lipca, o godz. 17:00,
- dyżury projektantów w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy ul. Za Bramką 1 w dniach: 10, 15, 17 oraz 22 lipca, w godz. 16:00-18:00.
Uwagi do projektu można składać do 4 sierpnia na formularzu dostępnym na stronie www.mpu.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej MPU. Dokument można przesłać:
- pocztą na adres MPU, ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań,
- mailem na adres: mpu@poznan.mpu.pl,
- poprzez ePUAP: /MPU_Poznan/SkrytkaESP,
- poprzez adres do e-doręczeń: AE:PL-33601-40048-DEAJF-16.
Konsultacje pozwolą dostosować Plan ogólny do realnych potrzeb mieszkańców i mieszkanek Poznania oraz wyzwań związanych z planowaniem przestrzennym stolicy Wielkopolski. Zebrane uwagi umożliwią lepsze planowanie przestrzeni w sposób sprzyjający jakości życia, ochronie środowiska oraz zrównoważonemu rozwojowi miasta.
Więcej informacji, projekt Planu ogólnego oraz szczegóły konsultacji dostępne są na stronach: www.mpu.pl oraz www.bip.poznan.pl.