Gaudeamus igitur rozbrzmiał u poznańskich artystów

Gaudeamus igitur rozbrzmiał dziś w murach Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Tegoroczna inauguracja rozpoczęła 102 rok działalności poznańskiej szkoły artystycznej.

Tegoroczna inauguracja była nieco inna niż wszystkie. Co prawda stacjonarna w murach Uczelni, ale niestety z ograniczeniami spowodowanymi pandemią. W uroczystości oprócz władz Uczelni i przedstawicieli Senatu UAP, wzięli udział tylko zaproszeni goście i grono studentów. Reszta mogła śledzić wydarzenie na oficjalnym kanale UAP na YouTube.

„Działając w grupie tak różnorodnej jak nasza, reprezentującej wszystkie obszary działań w sztuce i projektowaniu, mamy unikalną szansę zbudować siebie jako osobowość mającą coś istotnego do powiedzenia światu w sprawnie użytym języku sztuki. Te wartości pandemia próbowała nam zabrać, ograniczyć” – mówił podczas inauguracji Rektor Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu prof. dr hab. Wojciech Hora.

Nowy rok akademicki to także podsumowanie tego co wydarzyło się podczas 101 roku działalności Uczelni. W trudnym pandemicznym okresie, kiedy nauka odbywała się zdalnie a do pracowni i warsztatów na spotkania z wykładowcami można było przychodzić tylko w pojedynkę, udało się zorganizować kilkaset wydarzeń artystycznych.

„Nasza aktywność jako ośrodka kulturotwórczego dla miasta regionu i kraju, mimo krótkiego przyhamowania, zawiera się w ogromnej liczbie 364 wydarzeń rożnej skali i doniosłości, lecz zawsze na najwyższym poziomie artystycznym. Zorganizowaliśmy 120 wystaw, w tym 57 wystaw w ramach Miejskich Galerii UAP, które istnieją dzięki istotnemu dofinansowaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania i które są żywym dowodem, że Poznań wspiera swoją kulturę lokalną, budującą przecież tożsamość i wizerunek naszego wspólnego domu (co przy obcięciu przez MKIDN części subwencji na działalność kulturalną nabiera niezwykle istotnego wymiaru)”  – mówił Rektor.

Ten rok dla Uczelni jest szczególnie ważny, bo od 1 stycznia 2021 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu nosi imię światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz.

„Wybór tej znakomitej artystki na patronkę szkoły nie wynikał jedynie z ogromnej sławy, którą zdobyła realizując wiele znanych dziś przedsięwzięć artystycznych na całym świecie. Zaważyło przede wszystkim jej wieloletnie zaangażowanie w propagowanie wartości naszej Uczelni. Od chwili, gdy w 1965 roku artystka przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora PWSSP w Poznaniu, prof. Stanisława Teisseyre’a i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała przez 25 lat. Pełniła ona do swych ostatnich dni rolę ambasadorki szkoły za granicą” – podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Wojciech Hora.

W roku akademickim 2021/2022 naukę na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu, rozpoczęło blisko 1400 studentów z kraju i zagranicy w tym 210 na pierwszym roku. O jedno miejsce na Uczelni walczyło 7 osób. Najbardziej obleganym kierunkiem była fotografia, gdzie o jedno miejsce starło się 16 osób.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl