Robota, który za pomocą testów wykrywa, kto przechorował Covid -19, stworzyli naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy z firmami Rob-Tech oraz Cellivia.
Nowoczesne ramię robotyczne, stosowane będzie w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19. Wprowadzenie automatyzacji procesu przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich.
Diagnosta musi tylko dostarczyć mu próbkę z krwią pacjenta i odczytać na koniec badania wynik – mówi prof. Jakub Rybka, szef Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Laboratorium Biotechnologii Stosowanej.
Robot wykorzystywany będzie zarówno wimmunodiagnostyce, jak i biodruku 3D.
Nasz system zaprojektowany został z myślą o automatyzacji testu immunodiagnostycznego COVID-19 (również opracowanego w naszym laboratorium), jednakże jego użyteczność jest zdecydowanie szersza, czego dowodem jest implementacja procesu biodruku 3D – mówi prof.UAM Jakub Rybka z CZTU.
Robot powstał przy wsparciu dwóch poznańskich firm – innowacyjnej Rob-Tech, która zajmuje się robotyką i automatyką przemysłową oraz biomedycznej Cellivia. Na razie służy jedynie do naukowych badań. Ale w przeszłości ma być wykorzystywany w laboratoriach
Artur Adamczak