Ogromna liczba chętnych do przeprojektowania Jowity

Ponad 60 pracowni architektonicznych jest zainteresowanych przebudową domu studenckiego Jowita. Ogłoszony przez Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu konkurs cieszy się rekordowym zainteresowaniem. O wygraną walczą pracownie nie tylko z Polski ale również z Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Łotwy.

Losy domu studenckiego Jowita od dawna budziły sporo emocji w mieszkańcach miasta. Aktualnie trwa pierwszy etap konkursu na przebudowę lub budowę kultowego budynku. W czerwcu jury wybierze finalistów konkursu.

– Odbyły się m.in. dwie wizje lokalne w obiekcie, odpowiedziałem na 23 wnioski i pytania od uczestników. Pierwsze posiedzenie Sądu Konkursowego, którego zadaniem będzie wyłonienie sześciorga finalistów zakwalifikowanych do drugiego etapu, odbędzie się w ostatnich dniach czerwca. Wraz z wynikami zostaną sformułowane szczegółowe wytyczne do uwzględnienia przez architektów na dalszym etapie prac – mówi sekretarz Sądu Konkursowego Mikołaj Stępień. 

Uczestnicy drugiego etapu konkursu będą musieli przedstawić szczegółowe koncepcje architektoniczne oraz makiety wkomponowane w przygotowany wcześniej model otoczenia.

– Pozwoli to na obiektywną ocenę zaproponowanych rozwiązań przestrzennych i wybór pracy, która najlepiej odpowiada na postawione przed konkurującymi zadanie – mówi Marek Sobczak zastępca kanclerza UAM ds. technicznych.

fot. Ł. Gdak archiwum

Zdobywcy I, II i III miejsca oraz trzech wyróżnień otrzymają nagrody pieniężne. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w trybie Zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej na podstawie Pracy konkursowej i świadczenia Nadzoru Autorskiego. Termin składania prac drugiego etapu upływa 26 września.

– Ocenie podlegać będą m.in. walory estetyczne i architektoniczno- urbanistyczne, ekonomia proponowanych rozwiązań projektowych, ale także sposób zapewnienia dostępności obiektów oraz zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych – mówi przewodniczący Sądu Konkursowego prof. inż. arch. Piotr Marciniak – znawca i badacz architektury polskiego modernizmu.  

Zwycięski projekt poznamy 17 października 2025 roku.

Czytaj także: Budżet wykonany. 9 radnych powiedziało jednak, nie | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl