Przez dwa dni Poznań będzie europejskim centrum młodzieżowej szermierki. I to już osiemnasty raz w historii.
Historia turnieju sięga roku 2008. Wtedy w hali Arena odbyła się pierwsza edycja Festiwalu
i Memoriału Fechmistrza Jana Nowaka. Na najwyższym stopniu podium stanęli wówczas m.in. 10-letnia Julia Walczyk (dzisiaj zawodniczka KU AZS UAM Poznań – piąta florecistka światowego rankingu, olimpijka z Paryża, mistrzyni Igrzysk Europejskich, medalistka mistrzostw Europy i Pucharów Świata)
i Andrzej Rządkowski (medalista mistrzostw Europy, olimpijczyk z Paryża).
– Dobrze pamiętam ten turniej, bo był to jeden z moich pierwszych międzynarodowych sukcesów. Utkwiło mi w pamięci, że bardzo dużo się działo, było wiele atrakcji i fantastyczna atmosfera. No i że mój tata miał wtedy urodziny, dlatego puchar zadedykowałam mojemu tacie – zdradziła Julia Walczyk-Klimaszyk podczas oficjalnej konferencji prasowej.
Od początku wydarzenia jego pomysłodawcy: Leszek Jarosławski, bracia Andrzej, Mateusz i Łukasz Witkowscy oraz Zygmunt Vetulani stawiali sobie za cel promowanie szermierki przez sport, kulturę
i edukację. I chociaż miejsce Festiwalu się zmieniało (dwie edycje w Arenie, dwie na MTP, od 2012 roku hala UAM), to idea pozostała taka sama.
Od 2022 roku turniej nosi imię Mateusza Witkowskiego, zmarłego tragicznie współtwórcy Festiwalu, szermierza, trenera i wykładowcy akademickiego, który był sercem i duszą tego projektu. Równolegle zawody odbywają się ku pamięci fechmistrza Jana Nowaka (1926–1999) – wybitnego trenera, twórcy wielu pokoleń medalistów Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich, odznaczonego m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
– Taki był nasz cel, by widoczne były także aspekty wykraczające poza sport. Dlatego podczas Festiwalu realizowane są nie tylko projekty sportowe, ale także edukacyjne i artystyczne. Taka była wizja przede wszystkim Mateusza Witkowskiego, który tak naprawdę to wszystko wymyślił – zaznaczył Leszek Jarosławski, trener Warty Muszkieterów Poznań.
– Sport młodzieżowy jest dla nas priorytetem, dlatego takie inicjatywy są bardzo ważne. To już 18 lat międzynarodowego turnieju, który jest bardzo ważny dla młodych sportowców. A przykład Julii Walczyk-Klimaszyk świadczy o tym, że może być początkiem pięknej sportowej kariery – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.



W tym roku na planszach w hali UAM Poznań zobaczymy 500 florecistek i florecistek z aż 17 państw, co jest rekordem w liczbie nacji, które brały udział w dotychczasowych edycjach. To doskonały dowód na to, że Festiwal – choć powstał z lokalnej inicjatywy – zyskał uznanie w całej Europie i daleko poza nią. Otwarty charakter zawodów sprawia, że w zawodach mogą brać udział florecistki i floreciści także
z innych kontynentów. Wielokrotnie gościliśmy reprezentacje Japonii, RPA, Singapuru, czy USA. W tym roku Amerykanie też potwierdzili start w Festiwalu, będą też zawodnicy z innych silnych szermierczych nacji, m.in. z: Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Podobnie, jak w poprzednich edycjach rywalizacja toczyć się będzie w czterech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Najstarsi uczestnicy mają 16 lat, a najmłodsi to floreciści kilkuletni. Na sobotę zaplanowano turnieje dziewcząt, na niedzielę chłopców.
Program XVIII Europejski Festiwal Szermierki im. Mateusza Witkowskiego
Sobota 24 maja 2025
10.00 – floret dziewcząt 2009-2010 oraz 2011-2012
10.45 – Ceremonia Otwarcia Festiwalu
12.00 – floret dziewcząt 2013-2014 oraz 2015 i młodsi
Finały bezpośrednio po zakończeniu eliminacji
Niedziela 25 maja 2025
10.00 – floret chłopców 2009-2010 oraz 2011-2012
12.00 – floret chłopców 2013-2014 oraz 2015 i młodsi
Finały bezpośrednio po zakończeniu eliminacji