Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ćwiczą w Laboratorium dronowym, które posiada duże zaplecze do wykorzystania profesjonalnych misji lotniczych.
Nauka poprzez latanie dronami? Tak, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu mają nawet specjalne laboratorium. Studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej pracują na profesjonalnych dronach wyposażonych w precyzyjne sensory fotogrametryczne do wykonywania szczegółowych modeli przestrzennych. Do dyspozycji mają również kamery multispektralne które
pozwalają na monitorowanie kondycji upraw, czy też szacowanie szkód wynikających z działalności dzikich zwierząt czy klęsk żywiołowych.
– Praktyczna nauka latania dronami to wiosenne zajęcia w terenie. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wielu kierunków inżynierskich rozpoczynają zajęcia praktyczne z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych oraz specjalnych kamer multispektralnych służących między innymi do oceny kondycji roślin. Zajęcia, wpisane w program kierunków m.in. gospodarki przestrzennej, inżynierii środowiska, inżynierii rolniczej, mają na celu zapoznanie studentów z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w ich przyszłych dziedzinach pracy – mówi rzeczniczka prasowa UPP, Iwona Cieślik.


fot. UPP
Dzięki taki zajęciom studenci zdobywają praktyczną wiedzę jak wykorzystywać nowoczesne techniki. To pogłębia ich umiejętności w dziedzinie geoinformacji. Studenci mają także możliwość zdobycia certyfikatów uprawniających do wykonywania misji lotniczych w całej Unii Europejskiej. Naukę rozpoczynają od podstaw lotnictwa, a kończą na samodzielnych misjach lotniczych.
– Dbamy o to, aby nasi studenci potrafili w swojej pracy wykorzystać najnowsze zdobycze techniki, ponieważ zmieniający się klimat wpływa na wiele aspektów naszej gospodarki, a drony to jedno z narzędzi, za sprawą którego możemy reagować szybko i bardzo precyzyjnie – podsumowuje dr Krzysztof Achtenberg z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UPP.

fot. UPP