Zwiedzanie po zmroku, repliki insygniów królewskich, wystawy literackie i spektakle teatralne – Biblioteka Raczyńskich przygotowała program na tegoroczną Noc Muzeów. Wydarzenia zaplanowano w kilku oddziałach, m.in. na placu Wolności, Jeżycach i Starym Rynku.
W sobotę 17 maja Biblioteka Raczyńskich włączy się w ogólnopolską Noc Muzeów. Jej filie muzealne będą dostępne dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych, a w programie znalazły się m.in. oprowadzania kuratorskie, wystawy tematyczne, a także spektakle teatralne.
W Galerii Atanazego (pl. Wolności 19) udostępniona zostanie wystawa „Korona i księgi”. Zaprezentowane zostaną repliki polskich insygniów królewskich, rękopisy, starodruki, jak i również ekslibrisy dawnych monarchów. Zwiedzanie z przewodnikiem zaplanowano na godz. 18.00 i 21.00.
Co więcej, w Mieszkaniu-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4/8) odbędą się prelekcje oraz oprowadzanie po stałej ekspozycji. W programie znalazł się m.in. wykład prof. Iryny Matiash o związkach poetki z polską dyplomacją, a także opowieść Joanny Lip o historii jeżyckiej kamienicy.
Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14) przygotowała spotkania literackie, wystąpienia artystyczne i koncert. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Maciej Mazurek oraz muzycy wykonujący utwory dawnych kompozytorów. Część wydarzeń prowadzona będzie również po angielsku i włosku.
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84) zaprosi natomiast na spektakl „Zaczarowany kredens. Sklep z zabawkami” w wykonaniu ASZ.Teatru. Przedstawienie będzie grane czterokrotnie, o godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00 – w różnych wersjach dla dzieci, a także dorosłych.
Biblioteka Raczyńskich jest jedną z ponad 80 instytucji biorących udział w poznańskiej edycji Nocy Muzeów. Co więcej, łącznie w mieście zaplanowano blisko 200 wydarzeń.
MPK
W organizację poznańskiej Nocy Muzeów włącza się również MPK Poznań. Tego wieczoru – od godz. 17.00 do północy – będzie można zwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji MPK przy ul. Madalińskiego. W zbiorach znajdują się m.in. przedwojenne bilety, kasowniki, mundury i akcesoria konduktorskie, a także fragmenty zabytkowych wagonów tramwajowych i makieta kolejowa.
Ze względu na wydarzenie uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii turystycznych:
- Linia 20 – dodatkowe kursy o godz. 18.30, 19.30, 20.30, 22.00 i 23.00 (wagony GT6 i GT8),
- Linia 0 – specjalna linia tramwajowa z kursami o tych samych godzinach (skład N+ND+ND),
- Linia 100 – bez zmian, z udziałem autobusów zabytkowych (Ikarus 280, Jelcz PR110, Ikarus 260),
- Linia 102 – kursy dostosowane do godzin otwarcia Muzeum Broni Pancernej (DAF MB200).