Oddali hołd tym, którzy zwycięstwo przypłacili życiem

W czwartek, 8 maja, w Poznaniu odbyły się Uroczyste Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa. W ten sposób Poznań upamiętnił bohaterów II wojny światowej.

W Polsce 8 maja, jako Dzień Zwycięstwa, jest obchodzony od 2015 roku. Święto to upamiętnia oficjalne zakończenie II wojny światowej w Europie i kapitulację Niemiec, którą podpisano w 1945 roku w kwaterze głównej generała Eisenhowera w Reims we Francji. Stalin zażądał jednak, by w Berlinie powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił zbrojnych III Rzeszy przed przedstawicielami ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii. Formalnie akt podpisano późnym wieczorem, gdy w Berlinie był jeszcze 8 maja, a w Moskwie, zgodnie z tamtejszą strefą czasową, już 9. Z tego też powodu w państwach ówczesnego bloku wschodniego dzień zwycięstwa nad nazistami obchodzony był 9 maja. Dzień ten nosił wtedy nazwę Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności.

Poznańskie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej odbyły się pod Pomnikiem Armii Poznań. Zostały zorganizowane przez Dowództwo Garnizonu Poznań, Dowódcę 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Norberta Chojnackiego.

– Szanowni kombatanci, bohaterowie wojennych zmagań, oficerowie i żołnierze Garnizonu Poznania, spadkobiercy najlepszych polskich wojskowych tradycji. W dzień upamiętniający zakończenie wojny wspominamy wydarzenia, które na długie lata zdecydowały o przyszłości Polski oraz o losach Europy. Pamiętamy także o wszystkich żołnierzach, którzy na różnych frontach bronili ojczyzny. Wkład Polaków w zwycięstwo nad nazizmem był ogromny – mówiła Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk.

fot. wPoznaniu.pl

Podczas uroczystości, oprócz przemówień w zadumie i skupieniu odczytano Apel Pamięci.

– Dla Polski był to gorzki czas. Po wojnie nadal trwała walka o pamięć i o wolność. Jednak walczyliśmy do końca. Drodzy kombatanci bez Was nie byłoby wolnej Polski. To dzięki Wam wiemy czym jest honor. Wolność trzeba umieć obronić. Dziś oddajemy hołd poległym i ocalonym. Niech historia będzie dla nas tarczą, a przyszłość celem który budujemy mądrze i odpowiedzialnie – mówił płk pil. Piotr Ostrouch.

fot. wPoznaniu.pl

Kwiaty pod monumentem w imieniu poznanianek i poznaniaków złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz powiatu i województwa, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.

Czytaj także: Zamelduj się w Poznaniu i zagłosuj w wyborach | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl