To miejsce historii Poznania, które turyści chętnie odwiedzają m.in. ze względu na trykające się koziołki i odgrywany hejnał. Miłośnicy historii będą mieli teraz okazję, aby poznać tajemnice poznańskiego ratusza. To za sprawą wydanej niedawno książki „Odkrywanie Ratusza. Historia powtarzalności” dr Magdy Mrugalskiej-Banaszak, wieloletniej pracownicy poznańskiego Muzeum Narodowego.
Najważniejszy budynek miasta doczekał się książki, która zdradza jego niewątpliwie ciekawą historię. Jak wspomina autorka, dr Magda Mrugalska-Banaszak, to opowieść o wzlotach i upadkach oraz zmianach funkcji budynku. Wydana 7 maja książka to blisko tysiąc stron opowieści o ważnym budynku, który mieści się na płycie Starego Rynku w Poznaniu.
– Nad książką pracowałam 5 lat. Kocham Ratusz, ale trudno nie kochać miejsca, w którym się przepracowało 4 dekady. Czasem mówię, że jest to moje trzecie dziecko. Mam dwóch synów, trzecim jest Ratusz – żartuje dr Magda Mrugalska-Banaszak.


fot. poznan.pl
To pierwsza kompleksowa monografia dawnej siedziby władz miejskich, w której obecnie działa Muzeum Poznania. Mówi o historii gmachu od początku XIV wieku, aż do współczesności. Dowiemy się z niej szczegółów na temat architektury ale również roli w kształtowaniu tożsamości mieszkańców Poznania. W książce nie zabrakło ilustracji, ponad 800 fotografii i rysunków.
– Dzieło dotyczy najważniejszego budynku Poznania . Życie dawnych miast toczyło się wokół dwóch wież. W Poznaniu jedną z nich była wieża kościoła farnego – symbol boskiego porządku i ładu moralnego, na którym to miał się opierać ład społeczny. Jego symbolem była natomiast wieża ratusza – budynku, będącego siedzibą władzy miejskiej. Poznański Ratusz przetrwał różne kataklizmy historyczne, łącznie z tym ostatnim, największym w 1945 roku. Takiego budynku nie ma już Warszawa ani Kraków. Na uwagę zasługuje też wspaniałość tego gmachu, która sprawia, że jest on symbolem miasta – dodaje prof. Przemysław Matusik, dziekan wydziału historii UAM i recenzent książki.


fot. poznan.pl