Pędzą po chodnikach na złamanie karku. Policja bierze się za pseudorowery

Wyposażone w potężne baterie tzw. rowery z manetką potrafią mknąć niczym motocykle. O zagrożeniu jakie stanowią pisaliśmy niedawno. Wówczas policja obiecała nam wydanie walki z chodnikowymi piratami.

Akcję nastawioną na jeżdżących po chodnikach kierujących pojazdami z elektrycznym napędem zapowiadał wówczas mł. insp Andrzej Borowiak. Tłumaczył wówczas, że nawet nie należy używać sformułowania, że są to rowery, bo w świetle prawa nimi nie są.

– Każdy rower wyposażony w manetkę, która umożliwia samodzielne poruszanie się, sprawia, że nie mamy już do czynienia z rowerem – mówi mł. insp. Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zgodnie z art. 2, ustęp 47 Prawa o ruchu drogowym, rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Właśnie dlatego policja wypowiedziała wojnę chodnikowym piratom.

fot. KMP w Poznaniu

We wtorek 6 maja policjanci z Komisariatu Policji Poznań Stare Miasto kontrolowali kierujących poruszających się rowerami elektrycznymi w ich rejonie. To właśnie ta część miasta jest miejscem, które cieszy się sporym zainteresowaniem użytkowników tzw. „elektryków”.

Czy spore mandaty oduczą szarżowania po chodnikach?

– Problem dotyczy elektrycznych pojazdów, które wyglądem przypominają rower, jednakże ze względu na specyfikację techniczną, nie mogą być uznawane za taki rodzaj pojazdów. Przeprowadzone kontrole wykazały w wielu przypadkach, że pojazdy nie spełniały wymaganych warunków technicznych, tym samym były niedopuszczone do ruchu – informuje Komenda Miejska Policji.

– Wiele z kontrolowanych pojazdów napędzanych było za pomocą „manetki”, dlatego nie można uznać, że pojazdy spełniały definicje roweru. Tym samym policjanci traktowali je jako pojazdy niedopuszczone do ruchu. Kierowanie nimi stanowiło wykroczenie określone w art. 94 par. 2 KW, za które grzywna wynosi do 1500 złotych. – wyjaśniają policjanci.

W ciągu trwania akcji policjanci:

– skontrolowali 29 użytkowników tzw. rowerów elektrycznych,

– wylegitymowali 30 osób,

– zareagowali na 22 wykroczenia,

– nałożyli 18 mandatów karnych na łączną kwotę 12500 zł,

– skierowali 4 wnioski o ukaranie do sądu.

Funkcjonariusze zapowiadają już teraz kolejne akcje. Będą się one odbywały cyklicznie.

fot. KMP w Poznaniu

Czytaj także: Po naszej interwencji fosa zasypana. Już nie trzeba skakać przez rów do warzywniaka

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl