5 maja rozpoczęły się tegoroczne matury. W poniedziałek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego.
Język polski, matematyka, języki obce, a później m.in. biologia, chemia, geografia czy historia sztuki. Uczniowie od miesięcy przygotowywali się do egzaminów maturalnych, aby zdać je z dobrymi wynikami. Już we wtorek napiszą maturę z matematyki.
– W naszej szkole prawdopodobnie nikt nie boi się matematyki podstawowej. Największe obawy naszych uczniów dotyczą tego, aby wynik egzaminów rozszerzonych był bardzo dobry. To jest decydujące w kwestii dostania się na wymarzone studia. Dobry wynik to taki, który da sukces przy rekrutacji. Nie wiem, może około 80%. Uczniowie mają świadomość odnośnie tego jakie są progi – mówi wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Adam Kobiałka.


fot. wPoznaniu.pl
Jest łatwiej już kiedyś?
Czy poziom trudności matury na przestrzeni lat zmienił się? Z pewnością dzisiejsze arkusze maturzystów wyglądają inaczej niż te, do których przed laty zasiadali ich rodzice czy dziadkowie.
– Myślę, że całe moje pokolenie może potwierdzić, że dziś matura jest znacznie łatwiejsza niż kiedyś. W szczególności z przedmiotów ścisłych. Kiedyś uczniowie nie specjalnie mieli czas na coś innego niż nauka i spędzali czas w bibliotekach – dodaje Adam Kobiałka.
Tegoroczni maturzyści swoje wyniki poznają 8 lipca 2025 roku.