Od 8 do 10 maja Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się sercem europejskiej debaty o przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich. W ramach Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi Poznań będzie gościć decydentów z całej Europy, a także otworzy swoje drzwi dla mieszkańców miasta i regionu.
Strategiczna debata europejskich liderów rolnictwa
To wydarzenie o wyjątkowej randze, organizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Do Poznania przyjadą ministrowie rolnictwa z 15 krajów, w tym m.in. z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. Udział potwierdził także unijny Komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen, który zaprezentuje swoją wizję przyszłości europejskiej wsi.
Celem Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi jest prezentacja idei, kluczowych wartości, innowacyjnych rozwiązań, najlepszych praktyk, a także podmiotów i systemów wsparcia o wyróżniającym się dorobku w działaniu na rzecz wsi i obszarów wiejskich.
– Nasz Kongres jest ważnym wydarzeniem wpisanym w aktywności polskiej prezydencji w Radzie UE i oczywiście cieszę się bardzo, że w Poznaniu gościć będziemy unijnych ministrów rolnictwa i komisarza Hansena. Chcę jednak zwrócić uwagę na fakt, że to trzydniowe spotkanie nie ma charakteru jedynie politycznej debaty. To bardziej merytoryczne spotkanie szerokiego środowiska, dla którego odnowa i rozwój wsi nie są jedynie sloganem, ale oznaczają konkretne działania w obszarze nowych technologii, infrastrukturze, kulturze czy cyfryzacji. Wszyscy widzimy, że wieś przechodzi w Polsce i Europie tożsamościową transformację. Z jednej strony staje się atrakcyjnym miejscem do życia dla stale rosnącej grupy osób niezwiązanych z jej produkcyjnymi funkcjami, z drugiej strony kiedy spotykam się z rolnikami słyszę od nich, że zaczynają na wsi czuć się obco. Jak to pogodzić? W którą stronę kierować aktywność? Jak skutecznie wspierać pokoleniowe przemiany? Tematów sporo i na pewno w trzy dni wszystkiego nie da się załatwić. Mam jednak nadzieję, że z Poznania wszyscy wyjedziemy przekonani o jednym – wiedza i innowacje, wsparte inwestycjami, są kluczem do rozwoju polskiej wsi i utrzymania obszarów wiejskich w dobrej kondycji. I dla rolników, i dla mieszkańców, i dla turystów – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
– Jesteśmy dumni, że Międzynarodowe Targi Poznańskie mogą być miejscem tak ważnej, europejskiej debaty o przyszłości obszarów wiejskich. Grupa MTP od lat tworzy przestrzeń do dialogu, wymiany doświadczeń i promowania nowoczesnych rozwiązań – nie tylko w mieście, ale również poza jego granicami. Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi doskonale pokazuje, jak ważne jest dziś myślenie o wsi jako o dynamicznie rozwijającej się przestrzeni – nowoczesnej, twórczej i pełnej potencjału – mówi Tomasz Kobierski, Prezes Grupy MTP.
W programie zaplanowano również pierwsze posiedzenie Polskiego Parlamentu Wiejskiego, a także prezentacje dobrych praktyk z całej Europy – m.in. od organizacji takich jak Copa-Cogeca i Europejski Komitet Społeczno-Ekonomiczny.
– Podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi chcemy zaprezentować to, co ważne w Wielkopolsce, Polsce i w Europie w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Mamy swoje dokonania, w tym nasz indywidualny program Wielkopolska Odnowy Wsi, a także inne działania realizowane konsekwentnie od wielu lat przy wykorzystaniu funduszy europejskich. Odnieśliśmy na tym polu wiele sukcesów, dlatego lokalizację wydarzenia odbieramy jako potwierdzenie, że Wielkopolska jest ważnym regionem rolniczym i ma swoje osiągnięcia w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Chcemy to pokazać i podzielić się swoimi doświadczeniami z partnerami z Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że nasz region jest partnerem zarówno organizacyjnym, jak i finansowym wydarzenia – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
EXPO z kulturą i smakiem
Kongres to nie tylko dyskusje ekspertów, ale również bogaty program otwarty dla mieszkańców. Wstęp na wystawę EXPO jest bezpłatny. Na gości czeka 65 stoisk z polską żywnością, lokalnymi produktami, rękodziełem i prezentacjami dziedzictwa kulturowego wsi.
– Chcemy pokazać, że wieś to nie tylko rolnictwo, ale także kultura, energia młodych ludzi, nowe technologie i ogromny potencjał społeczny – mówi dyrektor generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Wijatyk – Poznań to idealne miejsce na takie spotkanie – tu nowoczesność spotyka się z szacunkiem dla tradycji.
Nie zabraknie atrakcji rodzinnych – warsztatów garncarstwa i wikliniarstwa, pokazów kulinarnych najlepszych polskich szefów kuchni oraz degustacji regionalnych potraw. Na scenie wystąpią zespoły ludowe, śpiewacy i tancerze z różnych zakątków kraju. Kulminacyjnym punktem kulinarnym będzie „Bitwa Regionów”, czyli rywalizacja Kół Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski.