W Poznaniu wyznaczone są 772 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Aż 181 z nich znajduje się w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Przyjrzeć się im postanowili radni osiedla Stare Miasto. Co na to Zarząd Dróg Miejskich?
Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą skorzystać z tych miejsc muszą posiadać ważną kartę parkingową. Ta wydawana jest zgodnie z przepisami. Jeśli z kolei osoby z niepełnosprawnościami zameldowane w Poznaniu mogą chcą mieć uprawnienie do parkowania na wszystkich ogólnodostępnych miejscach w strefach płatnych, mogą wykupić specjalny identyfikator za 15 zł kwartalnie.
Poruszanie się w przestrzeni miejskiej powinno być dostępne dla wszystkich. I choć wiele się o tym mówi, kwestia ta wciąż budzi zastrzeżenia. Swoje wątpliwości w tej sprawie zasygnalizowali radni osiedla Stare Miasto.
– Na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził inwentaryzację miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami na tym terenie. Lokalizacje tych miejsc zostały oznaczone na mapie dostępnej w „Systemie Informacji Przestrzennej Miasta Poznania” (kategoria: Transport, koperty dla niepełnosprawnych). Obecnie trwają prace nad udostępnieniem tej mapy również na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich – informuje staromiejski radny Tomasz Dworek.
Jak wskazuje radny, na odnowionym odcinku ulicy zniknęły wszystkie trzy miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Może to być efektem ogólnej redukcji liczby miejsc postojowych w centrum – zgodnie z przepisami, 4 proc. wszystkich miejsc powinno być dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, więc zmniejszenie całkowitej puli przekłada się również na spadek liczby tzw. „kopert”. Z kolei w rejonie skrzyżowania pl. Wolności z ul. 3 Maja i Ratajczaka znajduje się aż 14 niebieskich kopert. Na dodatek przy budynku Arkadii osoby z niepełnosprawnością, żeby skorzystać z miejsca postojowego muszą pokonać dwa stopnie.
ZDM odpowiada
O komentarz w tej sprawie nasza redakcja poprosiła Zarząd Dróg Miejskich.
– Zasady wyznaczania miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami regulują przepisy prawa (art. 12 Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych). Między innymi parametry drogi muszą być umożliwiać wyznaczenie stanowisk o szerokości 3,6 m, proponowana lokalizacja koperty musi stanowić ogólnodostępne miejsce postojowe, wyznaczenie koperty nie może powodować utrudnień w zakresie obsługi przyległych posesji, a także w zakresie widoczności w miejscach wyjazdów z posesji, liczba kopert jest limitowana i nie może przekroczyć 10 proc. ogólnodostępnych miejsc postojowych. Wyznaczenie takiej koperty wiąże się z przygotowaniem i zatwierdzeniem przez Miejskiego Inżyniera Ruchu projektu organizacji ruchu – czytamy w odpowiedzi Tomasza Libicha z Wydziału Komunikacji Społecznej ZDM.
Jak dodaje Libich, koperty dla osób z niepełnosprawnościami są wyznaczane na wniosek, a ZDM – o ile nie stoi to w sprzeczności z przepisami – wnioski rozpatruje pozytywnie. Może się więc zdarzyć, że koperty dedykowane osobom z niepełnosprawnościami znajdują się obok siebie, jeśli wnioskodawcy mieszkają w pobliżu czy nawet w tym samym budynku.
W odpowiedzi nie znalazło się odniesienie do pytania o planowane zmiany w tym zakresie.
Tomasz Dworek informuje, że ZDM przekazał, iż nie posiada danych o liczbie aktywnych kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.
Czytaj także: To będzie hit! Nowe pociągi Flixtrain z Poznania do Berlina za 7 euro?