Zasady są bardzo restrykcyjne. Skrzypiec na konkurs nie można dostarczyć osobiście [ZDJĘCIA]

Między 10 marca a 12 kwietnia do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu spływały zgłoszenia do 15. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. W tej wyjątkowej przestrzeni ruszą pierwsze dwa etapy prestiżowego wydarzenia, które co cztery lata przyciąga lutników z całego świata.

Do konkursu zgłoszono 85 skrzypiec. Do Poznania dotarło aż 76 z nich. Co ważne, zasady anonimowości konkursu wskazują jasno, że lutnicy nie mogą dostarczać ich osobiście, dlatego większość instrumentów przekazali pośrednicy, a zaledwie 9 z nich przesłano pocztą.

Co ciekawe, aż 39 instrumentów przybyło do muzeum ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń. W ciągu raptem trzech godzin, między 11:00 a 14:00.

Aktualnie zgłoszone na konkurs skrzypce przygotowywane są do prezentacji w Sali im. Marcina Groblicza. Wykonywane są im fotografie. Zdjęcia wszystkich instrumentów, które biorą udział w konkursie będzie można niebawem zobaczyć w wirtualnej galerii na stronie konkursu.

Jak przebiegnie konkurs?

Pierwsze dwa etapy odbędą się od 9 do 12 maja. Jurorzy dokonają podczas nich selekcji najlepszych instrumentów, odbędą się w Muzeum Instrumentów Muzycznych. Etap trzeci, otwarty dla publiczności, polega na ocenie brzmienia skrzypiec w warunkach kameralnych i estradowych. Przebiegnie w dwóch turach: 13 maja w Sali Białej Bazaru Poznańskiego oraz 15 maja w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Na zakończenie konkursu, 16 maja, zaplanowano uroczystość wręczenia nagród oraz koncert galowy na zwycięskich instrumentach. Dzień później, 17 maja, w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu zainaugurowana zostanie wystawa konkursowych instrumentów. 

Czytaj także: Nagła choroba podczas majówki? Tu znajdziesz pomoc

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl