Materiał partnera

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie

Jak budować miasta dla potrzeb mieszkańców, biznesu i turystów?

To temat sesji plenarnej, która odbyła się pierwszego dnia wydarzenia. Jan Pilewski, Dyrektor Public Affairs w PLAY w wystąpieniu wprowadzającym pt. „Polacy na wakacjach. Co mówią     o nas telefony komórkowe, zaprezentował wyniki raportu „WczasoPolacy.

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że Polacy coraz częściej wybierają krajowe destynacje turystyczne, z preferencjami skierowanymi na wybrzeże Bałtyku, Tatry oraz Mazury. W ciągu ostatniego roku odnotowano wzrost ruchu internetowego, co jest bezpośrednim skutkiem rosnącej liczby turystów korzystających z rozszerzonej oferty usług telekomunikacyjnych. Firmy takie jak Play, operator telekomunikacyjny, odnotowały zwiększenie ruchu w sieciach mobilnych o 25% oraz w stacjonarnych, co wymaga nieustannego rozwoju infrastruktury.

Co to oznacza dla operatorów takich jak my? Oznacza to mniej więcej tyle, że mogą państwo wyobrazić sobie autostradę lub jakąkolwiek inną drogę, na której co roku przebywa 20% więcej samochodów. Siłą rzeczy taka droga w pewnym momencie zakorkuje się. Tak samo jest            z sieciami stacjonarnymi. Dlaczego potrzebujemy telekomunikacyjnych sieci komórkowych        i stacjonarnych? Po to, aby móc działać wszędzie, gdziekolwiek wyjeżdżamy, a także żeby móc przesyłać zdjęcia i kontaktować się z bliskimi – powiedział Pilewski podczas swojego wystąpienia.

Sopot stoi przed wyzwaniami związanymi z równowagą pomiędzy turystami krajowymi          a zagranicznymi. W tej chwili udział turystów polskich wynosi 70%, co pokazuje, jak istotne jest dalsze rozwijanie oferty skierowanej do obcokrajowców. W nadchodzących miesiącach planowane są nowe działania marketingowe, które mają na celu przyciągnięcie większej liczby odwiedzających, a także stabilizację ruchu turystycznego w regionie.

„Po pierwsze, przez wiele osób jesteśmy postrzegani jako miasto bezpieczne, mimo wojny. Gdy przyjeżdża się do Sopotu, Kołobrzegu, Zakopanego, Krakowa czy Warszawy, nikt turyście nie powie: 'Słuchaj, do tej dzielnicy się nie zapuszczaj’ lub 'Uważaj po 18:00′.                 

Niestety, w wielu destynacjach południowoeuropejskich takie ostrzeżenia pojawiają się          w stosunku do turystów. Ważne jest, że można sobie swobodnie spacerować po mieście         i cieszyć się jego urokami” – mówiła prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska – Jachim.

fot. materiały partnera

Jak efektywnie wykorzystać potencjał technologii w samorządach?

Cyfryzacja samorządów to jedno z kluczowych wyzwań stojących przed lokalnymi władzami  w Polsce. Nowoczesne technologie, takie jak automatyzacja, sztuczna inteligencja (AI), analityka danych i chmura obliczeniowa, mają potencjał znacząco zwiększyć efektywność zarządzania miastami i gminami, poprawić jakość usług publicznych oraz optymalizować koszty działania administracji.

W roku 2024, miasto Elbląg zmierzyło się z ogromnym wyzwaniem – ponad 60 000 deklaracji podatkowych. Dotychczasowe metody wymagały pracy kilkudziesięciu pracowników, zajmujących się drukowaniem, kopertowaniem oraz rozsyłaniem dokumentów, co zajmowało wiele godzin, a efektywność tego procesu pozostawiała wiele do życzenia. W odpowiedzi na te wyzwania, Elbląg zdecydował się na wdrożenie nowego systemu, który skrócił czas obsługi do zaledwie 5 dni, przy zaledwie pięciu pracownikach zaangażowanych w ten proces.

– Uruchomiliśmy moduł do masowej wysyłki. Jesteśmy w roku 2025, a proces zwrócił się do nas w ciągu 5 dni. Wiem, że to brzmi codziennie, ale pracowało nad tym pięciu pracowników, a nie kilkudziesięciu. Kończąc proces, dodatkowo, jeśli policzyliśmy koszty osobowe, koszty związane z papierem oraz wydrukiem, zaoszczędziliśmy setki tysięcy złotych, co stanowi bardzo dobry wybór. Zgadzam się z tym, co powiedział pan prezes – brakuje jeszcze, aby więcej mieszkańców miało skrzynki elektroniczne. Wtedy te koszty będą jeszcze niższe dla nas – mówił podczas debaty Jacek Boruszka, Dyrektor Departamentu Innowacji i Informatyki Urzędu Miasta Elbląga.

Technologia odgrywa kluczową rolę w efektywnym działaniu współczesnego świata, o czym  w swoim wystąpieniu powiedział Andrzej Napierała, Prezes Zarządu Asseco Data Systems SA, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland SA. Jako przedstawiciel firmy technologicznej dostrzega on znaczenie innowacji w działalności urzędów miejskich oraz organizacji samorządowych –Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez technologii informatycznych. Urzędy miasta oraz organizacje zajmujące się funkcjonowaniem naszych struktur samorządowych od lat korzystają z narzędzi informatycznych. Można zauważyć, że organizowane są konferencje dotyczące tej technologii, które skupiają się na praktycznych rozwiązaniach. Mówimy o automatyzacji procesów, które pochłaniają czas pracowników urzędu, a także wymagają zaangażowania ze strony klientów urzędu, mieszkańców i innych interesariuszy.

fot. materiał partnera

Inwestycje samorządów, a strategie klimatyczne

Eksperci z administracji publicznej oraz sektora prywatnego prezentowali różne podejścia do rozwoju ekologicznych projektów, podczas sesji plenarnej pt. „Inwestycje samorządów           a strategie klimatyczne”.

Gospodarzem debaty był ORLEN S.A, który w swojej strategii rozwoju stawia na zielone inwestycje energetyczne. W debacie wziął udział Jacek Karnowski, Sekretarz Stanu                 w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stanisław Barański, Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN S.A., wygłosił wystąpienie wprowadzające pt. „Miasta i regiony jako liderzy w procesie transformacji energetycznej kraju?”.

W obliczu rosnących wyzwań klimatycznych, transformacja polskich miast i samorządów staje się kluczowym elementem szerokiej transformacji energetycznej kraju. W raporcie dotyczącym tej tematyki, ORLEN podejmuje się analizy wpływu unijnych regulacji na lokalne polityki energetyczne, przekształcając Europejski Zielony Ład w konkretne rekomendacje dla polskich samorządów.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, już od 2030 roku wszystkie nowe budynki w UE muszą spełniać normy dotyczące zerowej emisji. To oznacza, że samorządy będą musiały wprowadzić innowacje w ramach planowania przestrzennego oraz budownictwa, aby dostosować nowe inwestycje do wymogów zrównoważonego rozwoju. W raporcie znalazły się nie tylko ogólne zasady, ale także konkretne przykłady wdrażania zeroemisyjnych rozwiązań.

Jednym z kluczowych obszarów, które poruszamy, jest przyspieszenie rozwoju transportu zeroemisyjnego. Od 2030 roku wprowadzenie zakazu zakupu nowych, emitujących zanieczyszczenia autobusów miejskich stanowi wyzwanie, ale również szansę dla samorządów na inwestycje w ekologiczne środki transportu, które mogą znacząco poprawić jakość życia mieszkańców.

***

W ramach kongresu wręczone zostały nagrody Mistrzów Finansów Samorządowych, przyznane przez Związek Miast Polskich.

Zestawiając obiektywne wskaźniki, Związek Miast Polskich podkreślił, że analizy dokonano na podstawie danych opublikowanych przez resort finansów, nie wnikając jednak w lokalne przyczyny sukcesów poszczególnych samorządów. Do badania wybrano zarówno miasta na prawach powiatu, jak i inne gminy, a oceniano przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność części budżetowych, stan zadłużenia oraz poziom inwestycji.

W wyniku tej analizy tytuł Mistrza Finansów Samorządowych przyznano kilku miastom, które wyróżniły się w realizacji powyższych kryteriów. Wśród laureatów znalazły się: Krynica Morska, Podkowa Leśna, Gliwice oraz Warszawa.

Piąta edycja Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends miała miejsce w dniach 14-15 kwietnia w Sopocie. W trakcie dwóch dni kongresu odbyło się ponad 40 debat, które poprowadziło przez blisko 170 prelegentów. Dzięki rekordowej liczbie 1200 uczestników kongres wykazał, że kwestie dotyczące finansowania samorządów i planowania strategicznych inwestycji należą do naprawdę istotnych tematów.

Zapraszamy wszystkich, dla których ważne są zagadnienia oraz wyzwania dotyczące polskich samorządów z perspektywy wizji i planowania strategicznego do Poznania. Już 13-14 października, na Międzynarodowych Targach Poznańskich spotkamy się podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends!

Organizatorami wydarzenia są Grupa MTP i Centrum Myśli Strategicznych. Gospodarze to Miasto Sopot, Miasto Poznań, Samorząd Województwa Pomorskiego i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerami samorządowymi są: Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Gmin Wiejskich RP.

Gospodarze: Miasto Sopot, Miasto Poznań, Samorząd Województwa Pomorskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorzy: Fundacja Centrum Myśli Strategicznych, Grupa MTP

Partnerzy Samorządowi: Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP

Partner Generalny: PLAY

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl