Apele i akcje edukacyjne. Czy przynoszą one jakikolwiek skutek? Niestety wielu Wielkopolan nadal las traktuje jak wysypisko śmieci. Dziś Światowy Dzień Ziemi. Warto przemyśleć własne zachowanie i reagować, gdy widzimy osoby niszczące lasy.
– Problem zaśmiecania lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu pozostaje niestety wciąż aktualny – przekazuje Tomasz Maćkowiak, naczelnik z RDLP w Poznaniu.
– W ostatnich miesiącach w wielkopolskich lasach natrafiano m.in. na hałdy otulin z przewodów elektrycznych w Nadleśnictwie Gniezno oraz sterty zużytych opon. Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Babki, działając we współpracy z policją, ujęli osoby wypalające kable w celu pozyskania metali. Zdarzały się również przypadki porzucania dużych zbiorników zawierających substancje niewiadomego pochodzenia. Ich zabezpieczeniem i utylizacją musieli zająć się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej – wymienia przypadki zaśmiecania lasów Tomasz Maćkowiak.
Tylko w ciągu ostatnich lat poznańscy leśnicy wydali na sprzątnie lasów około 3 miliony złotych.



Fot. RDLP w Poznaniu
– To środki, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane na cele bardziej pożyteczne. Na przykład na rozwój infrastruktury turystycznej dla mieszkańców Poznania i okolicznych miejscowości – podsumowuje Maćkowiak.
Lasy niszczymy w całej Polsce
Problem jest znacznie większy i dotyczy całej Polski. Do lasów trafia dosłownie wszystko. Leśnicy w ostatnim czasie znaleźli tony rybich wnętrzności, góry bułek, martwego drobiu, tysiące opon, litry chemikaliów czy dziesiątki worków z ubraniami.
Tylko W 2024 roku leśnicy usunęli z terenów zarządzanych przez Lasy Państwowych 82 tys. m. szesc. śmieci. To tyle ile pomieścić może aż 820 tirów. Ciężarówki ustawione jedna za drugą np. w Warszawie, wypełniłyby tunel I linii metra na odcinku z Politechniki na Kabaty. Koszt sprzątania lasów w całej Polsce sięgnął ponad 34 milionów złotych. Można by za to kupić blisko 50 w pełni wyposażonych karetek pogotowia.

Źródło: RDLP w Poznaniu
– Las to miejsce pełne najróżniejszych form życia. Runo leśne, krzewy, drzewa, gleba, woda – to wszystko tworzy współzależną od siebie zbiorowość leśną. Żyją tu też zwierzęta,
dla których las jest domem. Porzucone w lesie odpady bardzo często trują glebę i wodę.
Są zjadane przez mniejsze i większe zwierzęta, przez co ich niszczące działanie na ekosystem leśny staje się wielkoskalowe – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Dlatego od wielu lat, każdego roku apelujemy o niewyrzucanie śmieci do lasu i sprzątanie po sobie w czasie wypoczynku na terenach leśnych. Szanując przyrodę, szanujemy samych siebie – dodaje.
Leśnicy nie są jednak bezradni. W łapaniu wandali lasów pomagają szybkie reakcje obywatelskie. Doskonale sprawdzają się też fotopułapki. Leśnicy korzystają również z pomocy dronów.













Źródło: RDLP w Poznaniu