W Wielkanoc lepiej nie chorować. Wtedy pomóc może tylko „wieczorynka”

Poradnie lekarzy rodzinnych przez całe Święta Wielkanocne będą nieczynne. Od piątku od godz. 18 aż do wtorku do godzin porannych działać będą tylko wyznaczone punkty.

O zmianach w funkcjonowaniu przychodni informuje NFZ.

– W sytuacjach takich jak infekcje, ostry ból brzucha, biegunka, wymioty czy pogorszenie stanu choroby przewlekłej, gdy dalsze oczekiwanie na otwarcie poradni POZ mogłoby zaszkodzić zdrowiu, pomocy należy szukać w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), potocznie nazywanych „wieczorynkami”. Pacjenci mogą w nich nieodpłatnie uzyskać poradę lekarską i pielęgniarską. Mogą wykonać też drobne zabiegi pielęgniarskie, jak podanie zastrzyku, a w uzasadnionych sytuacjach – otrzymać zwolnienie lekarskie lub e-receptę na niezbędne leki – pisze w swym komunikacie NFZ.

Tzw. „wieczorynki” w święta pracować będą całodobowo. Przyjmujący w nich lekarze nie będą pytać o skierowania, ani o rejon chorego.

– Wyjątek stanowią jedynie wizyty domowe, których umówienie wiąże się z określeniem rejonu, z reguły odpowiadającego granicom powiatu. Choć istnieją przypadki odstępstw. Na przykład w Poznaniu oraz powiecie poznańskim, gdzie funkcjonuje łącznie 10 punktów NiŚOZ lub w powiatach czarnkowsko-trzcianeckim i pilskim. Tu działają po dwa punkty – informuje NFZ. Przypomina o tym, że swe adresy zmieniły niedawno niektóre „wieczorynki”, o czym pisaliśmy już tutaj:

Pełną listę adresów placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na  stronie internetowej Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Można też dzwonić na całodobowy, bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

– W przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, takich jak objawy zawału serca czy udaru mózgu lub doznanie poważnego urazu, należy niezwłocznie udać się do Izby Przyjęć bądź Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Rejonizacja i skierowanie nie są tam wymagane – pomoc można uzyskać zgłaszając się osobiście lub dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 999, aby wezwać karetkę pogotowia ratunkowego – przypomina Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy WOW NFZ.

Czytaj także: Ważna wystawa na 1000-lecie koronacji króla Polski

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl