Oddać krew w urzędzie? Już wkrótce będzie to możliwe – Miasto aktywnie włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa. Przed świętami i długimi weekendami, gdy liczba chętnych do donacji rośnie, dodatkowe stanowiska do pobierania tego cennego płynu staną w budynku urzędu.
Najbliższa akcja honorowego krwiodawstwa w Urzędzie Miasta Poznania odbędzie się już 17 kwietnia (czwartek). W godzinach od 8:00 do 14:00 cenny płyn będzie można oddać nie tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Marcelińskiej 44, ale także w budynku urzędu przy placu Kolegiackim 17. Stanowiska do pobierania krwi będą umieszczone na parterze, w pobliżu sal sesyjnych. Najprostsze dojście do nich prowadzić będzie przez dziedziniec (wejście oznaczone symbolem W11 i napisem: Sala Sesyjna).
Oddawanie krwi w urzędzie możliwe będzie również 29 kwietnia, 17 czerwca, 13 sierpnia, 30 października oraz 22 grudnia.
– O włączenie się do akcji poprosiło nas Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a my oczywiście zgodziliśmy się i udostępniliśmy przestrzeń w urzędzie – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. – Stanowiska do pobierania krwi pojawią się w budynku przy placu Kolegiackim przed świętami i długimi weekendami, czyli w czasie, gdy zgłasza się najwięcej dawców.
Kto może zostać dawcą?
Honorowym dawcą krwi może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży minimum 50 kg i jest zdrowa. Kandydat przechodzi szczegółowe badania lekarskie i laboratoryjne.
Aby oddać krew, wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do jego oddziałów (a w wyznaczone daty – także do Urzędu Miasta Poznania). Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości – może to być dowód osobisty, paszport, żołnierska karta tożsamości lub karta stałego pobytu lub czasowego. Dokument może być elektroniczny – konieczne jest jednak zalogowanie się przy osobie rejestrującej i pokazanie odświeżonego pliku. Dobrze się wcześniej napić i zjeść lekki, nisko tłuszczowy posiłek.
Są jednak przeciwskazania. Krwi nie mogą oddawać osoby, które mają ciężkie choroby układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego czy moczowego. Wykluczeni są także ochotnicy z chorobami zakaźnymi (takimi jak np. HIV, żółtaczka czy kiła), a także osoby, które cierpią na łuszczycę i cukrzycę.
Dawcą nie mogą być pacjenci, którzy niedawno przeszli zabieg operacyjny i endoskopię, a także chętni, którzy zrobili sobie tatuaż, makijaż permanentny, przekłuli uszy lub inne części ciała. Nie powinny tego robić również kobiety miesiączkujące, będące w ciąży lub po porodzie. Lista sytuacji, które na stałe lub czasowo wykluczają dawstwo, jest dłuższa, a decyzję zawsze ostatecznie podejmuje lekarz.
Warto oddać krew
Oddanie krwi nie tylko ratuje cudze życie – daje też dawcy szereg dodatkowych korzyści. Pierwszą i najprostszą z nich jest posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 kcal (najczęściej składający się w dużej mierze z czekolad), ale to także bezpłatny dostęp do wyników badań, takich jak określenie grupy krwi, morfologia czy badania wirusologiczne.
Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dawcy przysługują dwa dni wolne od pracy, nauki lub zajęć akademickich – w dniu oddania krwi i następnym, na podstawie stosownego zaświadczenia.
Warto też pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej w ramach rocznego rozliczenia PIT. Wszyscy krwiodawcy mogą odliczyć od dochodu oddaną krew i jej składniki na podstawie zaświadczenia o łącznej ilości oddanej krwi i jej składników. Taki dokument można wygenerować na portalu e-Dawca (zakładka: oddania krwi, na dole strony), pobrać podczas rejestracji
w RCKiK Centrum przy ul. Marcelińskiej lub otrzymać mailowo – konieczne jest przesłanie prośby o wystawienie zaświadczenia (z podaniem imienia, nazwiska oraz daty urodzenia) na adres: dzial.krwiodawcow@rckik.poznan.pl.
Krwiodawcy mogą też taniej – albo nawet za darmo jeździć komunikacją miejską. W Poznaniu przejazdy są bezpłatne po oddaniu 18 litrów krwi przez mężczyzn i 15 litrów przez kobiety. Aby uzyskać uprawnienia, należy zgłosić się do PCK (ul. Górna Wilda 99 A-B ). Mężczyźni po oddaniu 12 l krwi i kobiety po oddaniu 10 litrów mogą korzystać z 50% zniżki na przejazdy komunikacją miejską.