85. rocznica Zbrodni Katyńskiej. W Poznaniu upamiętniono ofiary

W 1940 w Katyniu Rosjanie zamordowali ponad 22 tysiące osób. Byli to m.in. nauczyciele, lekarze, profesorzy, również całe rodziny. Jeńcy z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku nie byli świadomi co ich czeka. 11 kwietnia pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej.

W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir uczczono pamięć o ofiarach. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Dominikanów w Poznaniu, a następnie przemaszerowano pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odśpiewano hymn. Gospodarzem obchodów był marszałek województwa Marek Woźniak. Tysiące polskich patriotów nigdy nie uwierzyło w kłamstwa na temat mordu katyńskiego. Wyrażano to m.in. protestując i zbierając dowody zbrodni. Pisano książki i artykuły na ten temat.

Podczas uroczystości marszałek województwa Marek Woźniak przeczytał fragment listu Stalina do amerykańskiego prezydenta Roosevelta, z kwietnia 1943 roku.

fot. wPoznaniu.pl

– To list, którego kłamliwa treść stanowiła przez dziesiątki lat oficjalną narrację historyczną o tym co wydarzyło się w lasach Katynia i innych miejscach, w których oddawano zdradziecki strzał w tył głowy. Ciała tysięcy polskich patriotów rzucano do dołów śmierci. Znamy te kłamstwa. Przekaz o zbrodni katyńskiej potwierdził tezę, że prawda historyczna jest pierwszą ofiarą polityki – mówił Marszałek Województwa Marek Woźniak.

Po wygłoszonych przemówieniach uroczyście złożono kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj także: Woda zabrała im wszystko. Poznańska firma spisała się na medal | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl