Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, częściowo lub całkowicie zasłaniając jego tarczę. W najbliższą sobotę, 29 marca, będziemy świadkami częściowego zaćmienia – zjawiska rzadkiego i wartego uwagi.
To jedna z nielicznych okazji do obserwacji, ponieważ kolejne całkowite zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi dopiero w 2135 r.
Jak czytamy w facebookowym Karola Wójcickiego, prowadzącego profil pod nazwą „Z głową w gwiazdach” w Polsce najgłębsze zaćmienie zobaczą mieszkańcy północno-zachodniej części kraju – w Świnoujściu Księżyc zakryje aż 16,5% tarczy Słońca.
W Poznaniu początek zaćmienia będzie można obserwować o godz. 11:40, najgłębsze zaćmienie zaś o 12:23. Zjawisko przestanie być widoczne o godz. 13:07. Księżyc w stolicy Wielkopolski zakryje 13,4% tarczy Słońca.
Chcąc obserwować zaćmienie, nie należy patrzeć na słońce bezpośrednio, nieuzbrojonym okiem. Nie wolno go obserwować również przez zwykłe okulary słoneczne, płyty CD, dyskietki, zdjęcia RTG i inne przedmioty, które – jak się utarło – miałyby sprawić, że nasze oczy pozostaną bezpieczne.
Czytaj także: Dramat młodej poznańskiej siatkarki