80 lat temu zakończyła się hitlerowska okupacja Poznania

Na poznańskiej Cytadeli uczczono kolejną rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań. Uroczyste obchody odbyły się pod Dzwonem Pokoju.

Bitwa o Poznań trwały grubo ponad miesiąc. 16 lutego 1945 r. wojska radzieckie stanęły naprzeciw Cytadeli, ostatniego punktu oporu. W celu przyspieszenia jej zdobycia dowództwo radzieckie wyraziło zgodę na werbunek i mobilizację do pomocy cywilnej ludności polskiej. Zasilone przez Polaków radzieckie oddziały sapersko-inżynierskie wieczorem 20 lutego zaczęły budować przeprawę przez fosę. Następnego dnia udało im się wedrzeć do wnętrza Cytadeli i zacząć ciężkie boje w jej obrębie.

Generalny szturm w nocy z 22 na 23 lutego doprowadził do zakończenia walk. 23 lutego o godz. 6 Cytadela poddała się. Generał Gonell popełnił samobójstwo, a Mattern poddał się wraz z 23 tys. żołnierzy.
Zniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55%. Zdewastowano ok. 5,8 tys. budynków i 360 obiektów przemysłowych. W walkach o zdobycie Poznania zginęło ok. 6 tys. żołnierzy radzieckich oraz 2-3 tysiące z armii niemieckiej. Straty po stronie polskiej wynosiły ok. 700 ofiar.

Obchody 80 rocznicy

Główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, ale nie pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie ceremonii w tym miejscu miało wymiar symboliczny. 24 lutego przypadnie bowiem trzecia już rocznica agresji Rosji na Ukrainę.

– Jesteśmy tutaj teraz, by ten dzień przypomnieć. I uczcić tych wszystkich, którzy za tę polską radość i satysfakcję zapłacili życiem. Żołnierzy, którzy walcząc, ginęli na obcej ziemi, cywili, którzy bronili swoich domów i bliskich. Poległym w walce z okupantem należy się pamięć i szacunek. Niech na tej najdroższej nam ziemi doznają pokoju, który nie był im dany za życia. Pokój im na wieki – mówił podczas uroczystości Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszej, trzeciej rocznicy napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Nasi sąsiedzi w imponujący sposób zdają egzamin z narodowej i obywatelskiej dojrzałości, opierając się atakom agresora. My rozumiemy pragnienie wolności i zawsze będziemy wspierać naród ukraiński w dążeniu do niej! – zakończył przemówienie Jędrzej Solarski. 

Po uroczystościach pod Dzwonem Pokoju w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikami Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich złożyli Jędrzej Solarski i  Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania. Obecni byli także przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych i wojewódzkich oraz środowisk kombatanckich. 

czytaj także: Podczas tej akcji zniszczono ważne hitlerowskie magazyny. 83 rocznica

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl