Tej choroby nie widać a często zabija

23 lutego w całym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To poważna choroba, która nieleczona może prowadzić do śmierci.

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że tylko w 2023 r. leczyło się na nią 809 tys. pacjentów – najczęściej seniorów w wieku 65-74 lata. Refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło w 2023 r. 1,7 mln osób i było to o 83% więcej niż dziesięć lat wcześniej. Zwraca uwagę rosnąca liczba dzieci poniżej 18 roku życia, które zrealizowały taką receptę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że do 2030 roku depresja będzie pierwszą najczęściej występującą chorobą na świecie. 

Depresja jest poważnym zaburzeniem. Nie można sprowadzić jej do chwilowego obniżenia nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Wśród najczęstszych objawów depresji są: obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia, zaburzenia apetytu, utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie, problemy ze snem, poczucie bezsilności, bezsensu życia, myśli samobójcze, problemy z pamięcią i koncentracją.

Gdzie szukać pomocy?

W całym kraju także w Poznaniu istnieją miejsca, gdzie osoba chora na depresję może dostać wsparcie. Miejscem, które oferuje szerokie i kompleksowe wsparcie jest miejski Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Pamiątkowej 28. Pracują w nim specjaliści – psychologowie i prawnicy. Mogą tam zgłaszać się nie tylko poznanianki i poznaniacy, którzy właśnie przechodzą kryzys – ale również tacy, którzy chcą go uniknąć.  

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi również dwa telefony zaufania. To Pomarańczowa Linia oraz Niebieska Linia. Pomarańczowa Linia działa pod numerem tel. 61 843 01 01, codziennie w godz. 8:00 -18:00. To pomoc przede wszystkim dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin. Niebieska Linia działa pod numerem tel. 61 814 17 17, od poniedziałku do soboty w godz. 12:00 – 19:00. Znajdą tu pomoc osoby, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, a także wszyscy, którzy są świadkami przemocy.

Wsparcie dla seniorów

W Polsce funkcjonują różne formy wsparcia dla osób starszych, takie jak domy pomocy, ośrodki dziennego pobytu czy programy aktywności seniorów. Mimo że ich liczba rośnie, instytucje te często koncentrują się na opiece medycznej, materialnej czy kulturalnej, pomijając równie istotny aspekt, jakim jest wsparcie emocjonalne. Tymczasem wiele starszych osób, zwłaszcza po 80. roku życia, zmaga się z dojmującym poczuciem osamotnienia.

– Terminy „samotność” i „osamotnienie” często używane są zamiennie. Samotność to stan,
w którym świadomie decydujemy się na przebywanie w odosobnieniu – i czasem każdy z nas tego potrzebuje. Osamotnienie jednak to coś zupełnie innego – wiąże się z cierpieniem wynikającym z niechcianej samotności. Brak relacji z drugim człowiekiem oznacza niezaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb – potrzeby kontaktu, która jest kluczowa dla zachowania równowagi psychicznej. Długotrwałe osamotnienie nie jest naturalnym stanem i może prowadzić do zaburzeń zachowania i silnego stresu. To bardzo trudne doświadczenie, które starszej osobie odbiera poczucie bezpieczeństwa. Wynika to z rozmów ze starszymi osobami, które dzwonią na numer Telefonu Zaufania. Słyszymy, że nie wychodzą z domu, czują się całkowicie opuszczeni i bezsilni. – mówi psycholog, jeden z konsultantów Telefonu Zaufania dla Osób Starszych.

Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób starszych (22 635 09 54) dostępny jest przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 17:00 do 20:00. Dodatkowo w środy, w godzinach od 14:00 do 16:00, dyżur jest dedykowany wyłącznie osobom dotkniętym chorobą Alzheimera oraz ich opiekunom. Telefon Zaufania jest bezpłatny i anonimowy.

czytaj także: POSUM wprowadza innowacyjny projekt dotyczący edukacji seksualnej

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl