W Poznaniu powstanie fabryka AI. To część „rewolucji technologicznej” rządu

Donald Tusk zapowiedział duże inwestycje w obszarze sztucznej inteligencji. Rząd wyda 200 mln złotych na fabrykę AI w Poznaniu.

W poniedziałek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przemawiali między innymi Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański. Premier zapowiedział, że 2025 rok będzie „rokiem pozytywnego przełomu, na który długo czekaliśmy”. Między innymi spore inwestycje rząd planuje w obszarze sztucznej inteligencji.

Fabryka AI w Poznaniu

Dużą rolę w tych planach odegra Poznań. To właśnie w stolicy Wielkopolski w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym powstanie Fabryka AI. Rząd zabezpieczył na ten cel 200 milionów złotych.

– Musimy i możemy zbudować fundamenty, by polskie firmy liczyły się w technologicznej rywalizacji, dlatego będziemy aktywnie rozwijać AI, a także technologie kwantowe, których podwaliny tworzyli polscy fizycy; zapewnimy odpowiednią infrastrukturę i programy szkoleniowe, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji – mówił podczas konferencji minister Domański.

To ważny i zaniedbany obszar

Rząd Donalda Tuska chce w Polsce przeprowadzić technologiczną rewolucję i nie powinno to dziwić z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze rynek sztucznej inteligencji jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Przynosi on nie tylko ogromne przychody, ale także świadczy o pozycji kraju na arenie międzynarodowej. Pod tym względem Europa ustępuje między innymi Chinom, a także Stanom Zjednoczonym.

Po drugie, w Polsce kształci się świetnych specjalistów od informatyki i sztucznej inteligencji, którzy jednak, zamiast wybierać pracę w naszym kraju, wyjeżdżają za granicę, gdzie mają lepsze perspektywy rozwojowe, zawodowe i zarobkowe. Dlatego też rządzący chcą zainwestować w ten obszar duże pieniądze.

– Pracujemy nad specjalnym 300-milionowym funduszem deep tech, który będzie inwestował między innymi w bezpieczeństwo cybernetyczne, technologie kosmiczne, satelity, sztuczną inteligencję oraz w tak zwane technologie podwójnego zastosowania – dodał Domański.

Kolejna taka inwestycja

Fabryka AI w Poznaniu będzie drugą taką inwestycją w Polsce. Pierwsza powstaje z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfrontem AGH. Budowa ma się zakończyć w tym roku. Rząd zabezpieczył również 140 milionów złotych na superkomputer AI dla tej placówki.

Czytaj także: Miał aż 13 promili alkoholu we krwi. Nie przeżył

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl