Dzięki wykorzystaniu systemu Mona Lisa pacjenci mogą zostać sprawniej zdiagnozowani w kierunku raka prostaty. Innowacyjny sprzęt jako pierwsi w Polsce wykorzystali lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
Pierwszy taki zabieg odbył się w czwartek, 30 stycznia. Tego dnia lekarze poznańskiego Szpitala Wojewódzkiego po raz pierwszy w Polsce wykonali robotyczną biopsję fuzyjną prostaty z wykorzystaniem systemu Mona Lisa. Przeprowadzonych zostało 9 zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Wszystkie z nich zakończyły się sukcesem. Badani pacjenci czują się dobrze.
Nowoczesna metoda
To innowacja w medycznym świecie. Pozwala na osiągnięcie najwyższej – robotycznej precyzji podczas biopsji gruczołu krokowego. System daje możliwość znalezienia optymalnej drogi igły do zdiagnozowanej wcześniej w rezonanse magnetycznym zmiany w obrębie gruczołu. Pozwala na pobranie nawet 50 wycinków do dalszych badań histopatologicznych. Wystarczą do tego zaledwie dwa wkłucia na kroczu. Robot wykrywa nowotwór z wyższą niż dotychczas dokładnością, a dodatkową korzyścią jest powtarzalność procedury.
Oprócz diagnostyki zabieg ten jest też sposobem na poprawę komfortu pacjentów. Trwa stosunkowo krótko, bo wraz ze znieczuleniem zaledwie 30 minut. Oprócz tego daje mniejszy odczuwalny ból po biopsji oraz zmniejsza ryzyko infekcji praktycznie do zera.
Czytaj także: Jak prawdziwe igrzyska, ale dla młodzieży. Już latem w Wielkopolsce