Polska liderem w UE? Młodzi twierdzą, że jest taka szansa

Od niespełna miesiąca Polska ponownie obejmuje prezydencję w Radzie UE. „Dla młodych ludzi członkostwo Polski w Unii Europejskiej otwiera drzwi, które wcześniej były zamknięte” – mówi posłanka KO, Aleksandra Kot.

Polska po praz pierwszy sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku. Z początkiem 2025 taka szansa nadeszła ponownie, tym razem wspólnie z Danią i Cyprem. Członkowie organizacji Młodzi Nowocześni podkreślają, że jest to dla Polski duża szansa, ale również wyzwanie w obliczu aktualnych, kluczowych dla Europy momentów. Mowa m.in. o trwającej wojnie w Ukrainie czy kryzysie energetycznym.

– Polska odniosła ogromne korzyści z członkostwa w jednolitym rynku Unii Europejskiej, co wyraźnie pokazują dane z zeszłorocznego raportu „Polska na Jednolitym Rynku” Fundacji Wolności Gospodarczej. W 2000 roku polski PKB per capita wynosił zaledwie 48% średniej unijnej, a w 2022 roku osiągnął już 80%. To imponujący wzrost, który zawdzięczamy m.in. łatwemu dostępowi do wspólnego rynku, gdzie swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób umożliwia dynamiczny rozwój gospodarczy. Jednolity rynek to także kluczowy motor inwestycji – aż 90% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce pochodzi od państw uczestniczących w tym systemie. Inwestycje te przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy, transferu technologii i wzrostu konkurencyjności polskich firm. Eksport stanowi kolejną płaszczyznę sukcesu. W 2023 roku aż 3/4 polskiego eksportu trafiło do krajów UE, co potwierdza, jak ważnym partnerem handlowym jest dla nas wspólny rynek. Korzyści z uczestnictwa w jednolitym rynku są aż pięciokrotnie większe niż z funduszy unijnych netto – mówi Andrzej Prendke, radny miasta Poznania.

fot. wPoznaniu.pl

Europejska współpraca to m.in. szansa na korzystanie z programów takich jak Erasmus+, wsparcie z funduszy dla młodych przedsiębiorców czy swobodny dostęp do europejskiego rynku pracy. Nie wszyscy jednak są zainteresowani studiami czy pracą poza granicami kraju. Są również kwestie, które dotyczą nie tylko młodych Polaków. Mowa m.in. o bezpieczeństwie.

– Zjednoczona Europa to więcej niż projekt polityczny. To przestrzeń wolności, pokoju i solidarności, oparta na demokratycznych fundamentach. Jako Koalicja Obywatelska wierzymy, że Polska musi być aktywnym uczestnikiem tego procesu, nie tylko reagując na zmiany, ale również je inicjując. Wierzymy w Unię, która działa wspólnie na rzecz stabilności, i w Polskę, która odgrywa w niej kluczową rolę – mówi Aleksandra Kot, posłanka Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca Młodych Nowoczesnych.

Czytaj także: Chwycili za wiosła i pokonali ponad 100 km. A to wszystko w centrum handlowym

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl