W głębi ulicy Szyperskiej w Poznaniu mieści się mały dworek, który od lat stoi opustoszały. Budynek marnieje, ale w najbliższym czasie jego losy mają się odmienić. Co ciekawe w środku skrywa tajemnicę dawnych Poznańskich Zakładów Papierniczych, a od kilku lat należy do Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Cenny historycznie budynek starej Papierni powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Jego nazwa może budzić ciekawość. Gospodarzem terenu na Garbarach był Friedrich Barleben, który wybudował dom przy ulicy Szyperskiej. W jego okolicy znajdowały się również gospodarstwa i stajnie. Spadkobiercą majątku został Leopold Barleben. Później budynek stał się własnością Emmy Bussmann z domu Barleben.
Budynek ma unikalny charakter, a w środku znajduje się oryginalna stolarka, co jest dużym walorem historycznym. UAP przejmując budynek zobowiązał się zachować historyczną stolarkę.
– Zespół budynków dawnej fabryki „Trefl” wraz z sąsiadującym zabytkowym dworem mieszkalnym nabyliśmy od Miasta Poznania z 99% bonifikatą, ponieważ jako publiczna uczelnia artystyczna, w 2022 r. pozyskaliśmy środki europejskie w ramach programu regionalnego na ich przebudowę. W ramach przyznanego dofinansowania udało nam się zaadoptować główny budynek poprodukcyjny na potrzeby Prototypowni UAP, tj. uczelnianego instytutu badawczego skupiającego się na współpracy z przemysłem meblarskim. Zakończona inwestycja to był dopiero pierwszy krok, ponieważ obecnie planujemy przebudowę zabytkowego dworu przy ul. Szyperskiej 9. Choć jest to mniejsza inwestycje jeśli chodzi o skalę, to jednak bardzo wymagająca z uwagi na zabytkowy charakter obiektu- mówi Michał Pawłowski, Kierownik Działu Inwestycji.
Teraz modernizację ma przejść stary dworek i jego otoczenie. Mowa o przebudowie, odrestaurowaniu i zaadoptowaniu budynku, które może wynieść około 10 milionów zł. Budynek obejrzał już miejski konserwator zabytków, od którego UAP dostał wytyczne w sprawie modernizacji. Uczelnia ma zamiar zachować dawny charakter zabytku.
– Widzimy potencjał tej powierzchni i dostrzegamy jej walory, a w pierwszej kolejności jej kameralny charakter. Dlatego zaplanowaliśmy tam niewielką galerię, miejsce spotkań ze sztuką i ludźmi Kultury. Na parterze oprócz przestrzeni wystawienniczej funkcjonować będzie kawiarnia, wraz z ogródkiem zorganizowanym w bezpośrednim otoczeniu budynku. Chcemy aby przy ul. Szyperskiej swoją siedzibę znalazła również Kolekcja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w której w ciągu ponad stuletniej historii Uczelni, zgromadziliśmy kilkaset prac twórców z nią związanych.- mówi Michał Pawłowski.
fot. UAP
Wszystko to miałoby się dziać przy kawie lub winie. Stary dworek może więc stać się nowym punktem na kulturalnej mapie Poznania. Ma być przestrzenią łączącą artystów i miłośników sztuki, ale jednocześnie miejscem gdzie można odpocząć. Miejsce będzie łączyło kawiarnię z funkcją galerii artystycznej i przestrzeni do organizacji spotkań. Pokaże sztukę w nieco innej formie. Budynek znajduje się w lekkim zagłębieniu ulicy, co daje atmosferę intymności. Kameralny klimat kawiarni dopełnią obrazy i rzeźby młodych, poznańskich artystów.
Teraz UAP jest na etapie pozyskiwania funduszy na remont obiektu. Uczelnia stara się o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim.
– w ramach inwestycji planujemy również zagospodarować przylegający ogród, poprawić jego dostępność i zagospodarować zielenię i mała architekturą, tak aby zorganizować atrakcyjną przestrzeń dla wydarzeń plenerowych – dodaje Michał Pawłowski.
Realizacja tego projektu ma zająć około 18 miesięcy. Oznacza to, że za półtora roku będzie już można wybrać się do nowej przestrzeni artystycznej w Poznaniu.