Nie udała się próba nielegalnego pobytu w Polsce kilku obcokrajowców, którzy chcieli zamieszkać na terenie Wielkopolski. Funkcjonariusze z poznańskiej placówki Straży Granicznej skontrolowali sześciu cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali swojego pobytu w Polsce. Będą musieli wrócić do swoich krajów.
14 stycznia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy, dzięki współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, skontrolowali dwóch Gruzinów oraz obywatela Mołdawii. Jak się okazało, cudzoziemcy przeterminowali swoje pobyty w naszym kraju. W ramach wspólnych działań zatrzymany został także obywatel Indii, który – jak wykazała kontrola legalności pobytu – nie miał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terenie Polski. Wobec wszystkich mężczyzn toczą się już postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu.
Miał na koncie kradzieże i włamania
Natomiast efektem czynności służbowych prowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Granicznej w powiecie rawickim było zatrzymanie obywatela Turcji.
– Cudzoziemiec był sprawcą licznych przestępstw i wykroczeń, takich jak kradzieże z włamaniem czy groźby karalne, dokonywanych na terytorium Polski. Ponieważ jego pobyt mógł stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, obywatel Turcji otrzymał decyzję o konieczności natychmiastowego opuszczenia Polski – informuje st. chor. szt. SG Małgorzata Potoczna.
Ponadto mężczyzna otrzymał 5-letni zakaz jego ponownego wjazdu do strefy Schengen.
Chciał wylecieć z Polski, w której był nielegalnie
Z kolei odprawa graniczna podróżnych na lot do Kutaisi w Gruzji pozwoliła funkcjonariuszom SG wykryć nielegalny pobyt w naszym kraju obywatela Gruzji. Mężczyzna nie opuścił terytorium Polski po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu na terytorium państw Schengen, bez konieczności posiadania wizy. Z tego powodu wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania go do powrotu. Po zakończeniu czynności służbowych cudzoziemiec otrzymał zezwolenie na wylot do kraju pochodzenia.
Czytaj także: W Niemczech sprzedają lepszy proszek do prania niż w Polsce? Produktoskop rozwieje wątpliwości