Lech Poznań przejął stadion przy Bułgarskiej i tereny wokół niego. Planuje zbudowanie boisk w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się największy parking.
Lech Poznań w piątek 20 grudnia formalnie przejął spółkę Stadion Poznań, która zarządza obiektem, na którym klub rozgrywa swoje mecze. To kolejny etap wieloletniego planu rozwojowego Kolejorza. Wiązać będzie się to z ogromnymi zmianami przy Bułgarskiej.
– Przejęcie spółki Stadion Poznań pozwoli stworzyć pełniejszą ofertę dla naszych kibiców oraz wszystkich Wielkopolan. Wspólnie będziemy ulepszać dzień meczowy – na czele z tak podstawowymi kwestiami, jak czystość, catering czy nagłośnienie. Wszystko z myślą o tym, żeby komfort kibicowania przy Bułgarskiej stał na jak najwyższym poziomie – informują przedstawiciele Lecha Poznań.
Stadion ma żyć przez cały rok, a odbywać mają się tam wydarzenia sportowe, biznesowe i kulturalne dla wszystkich poznaniaków.
Co się zmieni?
Zaprezentowano już plan zagospodarowania przestrzeni wokół obiektu. Na terenach przylegających do ulicy Ptasiej powstaną boiska z szatniami, z których korzystać będą dzieci z klubowej akademii oraz sekcja kobiet. Oprócz tego pojawi się tam nowoczesne boisko piłkarskie ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców Poznania.
Nowe inwestycje zaplanowano w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się parking D. To duża przestrzeń, na której podczas meczów stanąć może 800 samochodów. Po zrealizowaniu planu parkingu już nie będzie, co może być problemem dla kibiców, którzy dojeżdżają na stadion autem. Zarówno władze klubu, jak i Miasta liczą więc na to, że fani wybiorą komunikację miejską. Przypomnijmy, że do obiektu można łatwo dojechać tramwajem i autobusem, a dla posiadaczy biletów na mecz, przejazd jest darmowy.
Problem z parkowaniem
Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu rzeczywiście kibice przesiądą się na komunikację miejską. Do tej pory, mimo istnienia dużego parkingu przy stadionie, wiele problemów związanych z zaparkowanymi przez sympatyków Lecha autami zgłaszali radni z Grunwaldu. Samochody zostawiano na chodnikach, podjazdach, czy trawnikach. Z tego powodu zamykano ulice w najbliższych okolicach stadionu, choć czasami to rozwiązanie nie przynosiło efektu.
Gdzie zaparkować?
Na ten moment (pomijając wspomniany parking D) lista parkingów, na których zaleca się parkowani kibicom Lecha, prezentuje się następująco:
– parking ul. Smoluchowskiego (100 miejsc, 500 m od stadionu, 10 zł/mecz);
– parking Business Garden ul. Kolorowa (100 miejsc, 1,1 km od stadionu, 2 zł/h);
– parking przy budynku Pixel Poznań ul. Grunwaldzka (100 miejsc, 1,8 km od stadionu, 3 min. tramwajem, 2,50 zł/1h, następne godz. 4 zł);
– parking ul. Cmentarna/Grunwaldzka, 164 miejsca, 2,4 km od stadionu, 7 min. tramwajem, darmowy);
– Wielopoziomowy Parking Podziemny MTP ul. Głogowska (650 miejsc, 4,1 km od stadionu, 11 min. tramwajem, 7 zł/h);
– parking buforowy przy Dworcu Zachodnim (77 miejsc, 4,1km od stadionu, 12 min. tramwajem, 3zł/h);
– parking pod Kaponierą (240 miejsc, 4,2 km od stadionu, 11 min. tramwajem, 4zł/h).