Modernizacje, nowe ekspozycje, liczne nagrody i chętnie odwiedzane wystawy czasowe. To tylko niektóre z dokonań Muzeum Narodowego w Poznaniu, które w tym roku odwiedziła rekordowa liczba gości, czyli ponad 414 tysięcy osób. W nadchodzącym roku Muzeum ma szanse pobić ten rekord m.in. za sprawą wystawy dzieł Józefa Chełmońskiego i otwarcia nowego Muzeum Kultur Świata.
Poznańskie Muzeum Narodowe jest jednym z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Poznania. Za sprawą nowych eksponatów i interesujących wystaw czasowych stanowi również atrakcję dla lokalnych mieszkańców. W tym roku Muzeum wyraźnie podkreśliło swoją obecność i znaczenie w mieście. Docenili to goście, którzy tłumnie korzystali z muzealnej oferty. Z pewnością przyczyniło się do tego zakończenie remontu nowego skrzydła i otwarcie pierwszej w historii poznańskiego muzeum kawiarni. Muzeum zakupiło również nowe nabytki, a wśród nich znalazł się barokowy kufel monetowy z warsztatu Daniela Detloffa, trzynaście prac Stanisława Kubickiego czy ludowe naszyjniki z korala antykwarycznego.
Miało miejsce również, wyczekiwane otwarcie Ratusza – Muzeum Poznania. Nie sposób nie wspomnieć również o wystawach czasowych: „Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku” czy „Jacek Malczewski / Lech Majewski”.
fot. Łukasz Gdak
Chełmoński i Mickiewicz?
Jednak już od pewnego czasu w mieście można było usłyszeć na temat planów, jakie Muzeum ma zamiar zrealizować w nadchodzącym roku. Nie spoczywając na laurach, w 2025 roku zaprosi gości do Muzeum Kultur Świata, czyli dawniejszego Muzeum Etnograficznego. To w IV kwartale przyszłego roku. Pierwszą wystawą w nowej przestrzeni będzie „EXotica?”, czyli zaproszenie do refleksji nad europocentrycznym rozumiem słowa „egzotyczny”. Druga z wystaw będzie dotyczyła kultury polskiej. Znajdą się w niej kolorowe rysunki ze zbiorów własnych muzeum, które nie były wcześniej publikowane. Są dokumentacją wizualną Zbiorów Ludoznawczych m.in. Heleny i Wiesławy Cichowicz.
Zanim jednak nastąpi otwarcie nowej filii, będzie można podziwiać wystawę, która od 2022 przygotowywana jest we współpracy z muzeami narodowymi w Warszawie i Krakowie. Mowa o wystawie „Józef Chełmoński. Wystawa monograficzna”. Choć jest wynikiem współpracy, obrazy nie będą podróżowały pomiędzy miastami. Każde muzeum zaprezentuje twórczość Chełmońskiego w indywidualny sposób. Wystawie będzie towarzyszył katalog dzieł wszystkich obrazów olejnych malarza. Dzieła Chełmońskiego będzie można oglądać od 6 marca do 29 czerwca 2025 roku.
W nadchodzącym roku będzie również powód do świętowania, ponieważ minie 50 lat od inauguracji Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiłowie. Jest to jedyne muzeum biograficzne wieszcza. Mieści się ono w malowniczym pałacu, w którym w 1831 roku zatrzymał się Adam Mickiewicz. W ramach świętowania można spodziewać się koncertów oraz prelekcji wybitnych badaczy twórczości i biografii Mickiewicza. Od 29 czerwca będzie można również oglądać wystawę jubileuszową „50 Śmiełów – Mickiewicz 44”, której motywem przewodnim będzie wielorako rozumiana obecność wieszcza, skupiając się m.in. na jego twórczości.
Nie zabraknie również akcentów z zagranicy. Z początkiem czerwca Zamek w Gołuchowie zaprosi do obejrzenia wystawy „Simulacrum”, której współorganizatorem jest Instytut Biblioteka Polska w Paryżu. Jej motywem przewodnim jest dialog współczesności z przeszłością i powiązania rodzinne. Wystawa bazuje na historii babki i wnuczki Czartoryskich – Izabeli z Flemingów i Izabeli Działyńskiej.