Już niedługo będzie można kupić poznański imbir? Wszystko na to wskazuje, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowują technologię umożliwiające uprawę tej egzotycznej rośliny.
Naukowcy z UPP pracują nad nowymi możliwościami dla rolnictwa i przemysłu spożywczego. Pod kierownictwem prof. dr. hab. Piotra Szulca osiągnęli już przełomowe wyniki w ramach badań nad imbirem. Zależy im na tym aby przystosować technologie uprawy imbiru do polskich warunków geograficznych i środowiskowych. Wymaga to opracowania nowatorskich rozwiązań agrotechnicznych i stworzenia optymalnych procesów podkiełkowywania kłączy w kontrolowanych warunkach. Dodatkowo, projekt zakłada opracowanie nowej metody pozyskiwania klarowanego soku z imbiru. Wyzwaniem jest ochrona imbiru przed przymrozkami.
– Aby dostosować imbir do polskich warunków klimatycznych, kluczowe jest opracowanie metod pozwalających na skrócenie cyklu wegetacyjnego tej rośliny i wydłużenie okresu jej wzrostu poprzez zastosowanie kontrolowanych warunków uprawy. W krajach takich jak Indie, Chiny czy Peru, gdzie imbir jest tradycyjnie uprawiany, roślina potrzebuje około 10 miesięcy, aby osiągnąć pełną dojrzałość
technologiczną. W polskich warunkach klimatycznych jest to wyzwanie, które wymaga innowacyjnych rozwiązań – mówi prof. dr hab. Piotr Szulc.
fot. UPP
Mimo sukcesów droga do pełnej introdukcji imbiru w Polsce jest jeszcze długa. Docelowo imbir ma być uprawiany w szerszej skali, przez wielu rolników.
– Uprawa imbiru w Polsce to coś więcej niż eksperyment – to wizja przyszłości, w której nasze rolnictwo staje się bardziej zróżnicowane i innowacyjne. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale każdy krok przybliża nas do momentu, w którym imbir stanie się dostępnym, lokalnym produktem. Wierzę, że dzięki pasji i determinacji naszego Zespołu ten cel jest w zasięgu ręki – podkreśla prof. dr hab. Piotr Szulc.
Czytaj także: Będzie więcej lotów do Amsterdamu. Nie tylko tam