W sezonie zimowym 2023/ 2024 z powodu wychłodzenia organizmu zmarły w Polsce już 32 osoby. W Wielkopolsce były dwa przypadki takich zgonów.
Urząd Wojewódzki w Poznaniu prowadzi monitoring miejsc noclegowych dla bezdomnych na terenie naszego regionu. Gdzie są takie punkty można sprawdzić na stronie urzędu w specjalnej zakładce Akcja Zima. Obecnie w woj. wielkopolskim działa 51 miejsc noclegowych, w których dostępnych jest w tej chwili 250 wolnych miejsc.
Wojewoda zaapelowała, by nie pozostawać obojętnym na osoby w kryzysie bezdomności:
– Gdy widzimy kogoś potrzebującego warto zawiadomić o tym służby lub przekazać danej osobie informację o miejscu, do którego może się udać. To już duża pomoc – powiedziała Agata Sobczyk.
„By w tym roku nikt nie zmarł z wychłodzenia”
I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut przyznał, że celem służb i organizacji pozarządowych na nadchodzący sezon zimowy jest sprawić, by nikt nie zamarzł. Zgodnie z jego zapowiedzią policjanci we współpracy z poznańską Caritas będą odwiedzać miejsca, w których mogą znajdować się osoby w kryzysie bezdomności, by pomóc im znaleźć bezpieczne schronienie na czas mrozów.
– Zaplanowaliśmy szereg akcji profilaktycznych. Na stronie policji można znaleźć Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tam można łatwo poinformować policję o osobie w kryzysie bezdomności, która może potrzebować pomocy – przekazał.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Karol Maciejak zauważył w rozmowie z dziennikarzami, że pomoc bezdomnym to nie tylko udzielenie schronienia, ale także przywrócenie godności i poczucia sprawczości. Dlatego w ogrzewalni przy ul. Krańcowej 10 znajduje się nie tylko noclegownia i łaźnia, ale także kontener terapeutyczny, w którym odbywają się zajęcia aktywizujące.
Czytaj także: Lanie wosku i inne wróżby. Taka noc zdarza się raz w roku