25 tysięcy pacjentów skorzystało z programu, który może uchronić przed zwałem i udarem

Program profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK) przeznaczony jest dla osób w wieku 35-65 lat. Pozwala określić ryzyko chorób serca i układu krążenia. Dzięki niemu pacjenci otrzymują pomoc lekarza rodzinnego lub pielęgniarki POZ.

Choroby układu krążenia (m.in. zawały serca i udary) są główną przyczyną zgonów w Polsce. Realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia program ma na celu wczesne wykrywanie czynników ich ryzyka, takich jak nadciśnienie czy hipercholesterolemia.

Dzięki regularnym badaniom możliwe jest monitorowanie zdrowia serca i naczyń krwionośnych, co stanowi istotny element w zapobieganiu chorobom kardiologicznym. Wczesne działania profilaktyczne pozwalają nie tylko poprawić jakość życia pacjentów, ale również zmniejszyć liczbę hospitalizacji i interwencji medycznych, które obciążają system ochrony zdrowia.

Dla kogo?

Program ChUK skierowany jest do osób w wieku 35–65 lat, które nie mają zdiagnozowanej cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii, ani niektórych chorób układu krążenia. Z udziału w programie nie wykluczają wszystkie choroby układu krążenia – należy zapytać o to swojego lekarza lub pielęgniarkę POZ.

Mogą z niego bezpłatnie korzystać pacjenci ubezpieczeni w ramach NFZ, którzy nie korzystali z programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Na czym polega?

Udział w programie rozpoczyna się od wizyty u lekarza (lub pielęgniarki) Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który:

  • przeprowadzi wywiad medyczny,
  • sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi,
  • zmierzy BMI, czyli indeks masy ciała,
  • pokieruje na badania krwi (stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów i glukozy).

W przypadku stwierdzenia podwyższonych wyników, pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące stylu życia, a w razie potrzeby kierowany jest na dalszą diagnostykę lub leczenie specjalistyczne. Od 1 stycznia do 31 października 2024 w Wielkopolsce z programu ChUK skorzystało ok. 25 tysięcy pacjentów.

czytaj także: Są kolejne miejsca udzielające pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl