Okres listopadowy to wyjątkowy czas w Poznaniu, kiedy obchody Narodowego Dnia Niepodległości splatają się z lokalną tradycją – imieninami ulicy Święty Marcin. Jak co roku mieszkanki i mieszkańcy Poznania będą mieli okazję wziąć udział w świątecznej paradzie, która przemierzy ulicę Świętego. To dzień, w którym poznanianki i poznaniacy nie tylko celebrują historię, ale również dosłownie się nią delektują. Symbol miasta, słodki Rogal Świętomarciński, stał się nieodłączną częścią obchodów narodowego święta. Ten wyjątkowy smakołyk, wykonany z ciasta półfrancuskiego i nadziany aromatyczną masą makową, króluje na miejscowych stołach 11 listopada.
Tradycyjny Rogal Świętomarciński może być wypiekany tylko na terenie Wielkopolski, według pradawnej receptury, która jest strzeżona certyfikatem jakości. Prawdziwe i certyfikowane Rogale Świętomarcińskie produkowane są w Poznaniu przez Piekarnię Natura, która od ponad 20 lat zachowuje tradycję przygotowywania tych słodkich wypieków. Jak mówi właściciel Piekarni Natura, Zbigniew Piskorski, „Rogale Świętomarcińskie stanowią nieodłączną część naszej kultury i tradycji, a co więcej, są one wręcz zakorzenione w naszym tożsamościowym DNA.”
Te pyszne, tradycyjne wypieki to nie tylko symbol obchodów imienin ulicy Święty Marcin, ale także wyraz lokalnej historii, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Właśnie 11 listopada poznanianki i poznaniacy kosztują słodkiego rogala, łącząc smak z historią i patriotyzmem. To gest, który jednoczy miasto i przypomina o dawnych bohaterkach i bohaterach oraz walce o niepodległość. Dlatego też przygotowanie Rogali Świętomarcińskich stało się nie tylko tradycją, ale także sposobem na wyrażenie swojej tożsamości lokalnej. W proces ich wypieku angażuje się wiele mieszkanek i mieszkańców Poznania i Wielkopolski, przekazując tę umiejętność z pokolenia na pokolenie. Rogale Świętomarcińskie to wyrób przede wszystkim rzemieślniczy – każdy rogal jest zawijany ręcznie, dlatego każdy z nich jest wyjątkowy i różni się od siebie.
fot. materiał partnera
Tradycyjne Rogale Świętomarcińskie produkowane w Piekarni Natura mogą się pochwalić nie tylko wyjątkowym smakiem, zachowanym dzięki przestrzeganiu tradycyjnych i dawnych receptur, ale także certyfikatem jakości przyznawanym przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Rogale z Natury posiadają także Unijny Znak Oznaczenia Geograficznego, co wskazuje, że mogą być wypiekane tylko na terenie Wielkopolski. Tylko rogale pochodzące z certyfikowanych pracowni mogą posługiwać się nazwą „Rogale Świętomarcińskie”, pozostałe posługują się tym nazewnictwem wbrew przyjętym zasadom.
Rogale Świętomarcińskie z Piekarni Natura posiadają własną stronę internetową www.rogalemarcinskie.pl, na której można dokonywać zamówień z wysyłką na terenie całej Polski i poza granicami kraju. Do wysyłek można dołączyć także rogalowe gadżety – świeca sojowa o zapachu rogala, maskotki w kształcie Rogala Świętomarcińskiego czy rogalowe skarpetki. To tylko kilka z wielu możliwości, które można wybrać podczas zamówienia dla siebie lub bliskich. Zbigniew Piskorski opowiada nam skąd zrodził się ten pomysł 13 lat temu: „Chcieliśmy w ten sposób odpowiedzieć na prośby naszych klientów, którym zależało na obdarowaniu swoich bliskich i współpracowników tradycyjnymi rogalami, wysyłając je w różne zakątki Polski oraz świata z okazji 11 listopada. Dzięki możliwości wysyłki nasze wypieki trafiły nawet do krajów takich jak Francja, Niemcy, Chiny, Wietnam czy Japonia.”
Od 13 lat Piekarnia Natura zajmuje się także wysyłką certyfikowanych wypieków dla firm i ich partnerów biznesowych. „Słodka przesyłka dla kontrahenta w postaci Rogala Świętomarcińskiego jest doskonałym sposobem na wyrażenie wdzięczności i umocnienie relacji biznesowych. A jak wiemy, kluczem do sukcesu w biznesie jest nie tylko oferowanie wysokiej jakości produktów i usług, ale także budowanie trwałych relacji z partnerami biznesowymi” opowiada Zbigniew Piskorski.
Rogale Świętomarcińskie z Piekarni Natura znalazły także grono swoich ambasadorek i ambasadorów. Na mediach społecznościowych piekarni (Instagram: @rogale_marcinskie, Facebook: rogalemarcinskie.pl) można obejrzeć krótkometrażowe filmy z udziałem poznańskich polityków oraz przedstawicielek i przedstawicieli firm, którzy zakochali się w rogalach od pierwszego wejrzenia (lub kęsa😊). Te inspirujące historie świadczą o tym, że Rogale Świętomarcińskie nie tylko smakują wyjątkowo, ale również budują silne więzi międzyludzkie.
fot. materiał partnera
Rogale Świętomarcińskie z Piekarni Natura śmiało podążają z duchem czasu, nie tylko oferując możliwość dostawy rogali kurierem czy do paczkomatów, lecz także aktywnie uczestnicząc w przestrzeni online. Można znaleźć je na popularnych platformach społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook, gdzie można śledzić najnowsze informacje i korzystać z promocji. Ponadto, na kanale YouTube Rogali Marcińskich: https://www.youtube.com/@rogalemarcinskie_NATURA znajdziemy serię filmów poświęconych procesowi wypieku oraz historii rogali, które to filmy pozwalają poznać bliżej tę słodką, wielkopolską tradycję. Rogale z Piekarni Natura to także partner takich wydarzeń jak „Festiwal po Drodze”. Podczas tegorocznej edycji festiwalu rogale z Natury towarzyszyły w literackich spotkaniach i rozmowach.
Rogale Świętomarcińskie stanowią nie tylko smak Poznania, lecz także wyjątkowy symbol wspólnoty, tradycji i dumy z historii. Dzięki zaangażowaniu Piekarni Natura oraz miłośników tych wyjątkowych wypieków, ta piękna tradycja nadal trwa i rozkwita, pozostając głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców Poznania, a także innych zakątków Polski i świata.