Nadchodzi okres zimowy, kiedy na dworze temperatury zaczną spadać nawet poniżej zera. Przyjemnie wówczas wrócić do ciepłego domu i wypić kubek herbaty. Nie wszyscy niestety mają taką możliwość. Wśród nas są osoby, które nie mają dokąd wrócić, dlatego w szczególności w nadchodzących miesiącach tak ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym na osoby w kryzysie bezdomności, ludzi starszych i samotnych.
W Poznaniu, jak i w wielu innych miastach działają punkty, które pomagają osobom bezdomnym. Warto zapoznać się z nimi, nawet jeśli sami jesteśmy w komfortowej sytuacji i nie musimy z nich korzystać. Jeśli napotkamy na zmarzniętą, potrzebującą pomocy osobę, będziemy wiedzieli gdzie może uzyskać pomoc. W Poznańskich ogrzewalniach można nie tylko bezpłatnie skorzystać z łazienki czy pralni ale również zjeść ciepły posiłek. Po godzinach, a czasem nawet dniach spędzonych na dworze, taka prosta pomoc może okazać się ratunkiem.
W mieście działa ogrzewalnia Caritas Poznań, która dedykowana jest kobietom. To miejsce tylko dla nich, aby mogły poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Kobiety znajdą w niej schronienie w trudnym okresie zimowym. Z ogrzewalni przy ulicy Krańcowej 10, mogą korzystać codziennie, niezależnie od dnia tygodnia, od godziny 18 do 8. Oprócz ciepłego posiłku otrzymają również wsparcie ze strony opiekuna. Ponadto od poniedziałku do piątku, od 12 do 17 działa Łaźnia Miejska. Można tu wziąć nie tylko prysznic ale i uzyskać można pomoc przedmedyczną, porozmawiać z pracownikiem socjalnym czy po prostu w spokoju spędzić czas.
fot. Łukasz Gdak
Osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć również na smaczny posiłek w poznańskich jadłodajniach. W mieście działają cztery takie punkty, które prowadzone przez zgromadzenia sióstr zakonnych.
Adresy:
– Kuchnia Społeczna, ul. Taczaka 7/16 działa od poniedziałku do piątku (10.00-11.30 oraz 15:15 – 16:0) i w każdą trzecią sobotę miesiąca od 10 do 11:30.
– Jadłodajnia przy ul. Ściegiennego 133 zaprasza potrzebujących od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00. Czynna jest także w drugą sobota miesiąca od godziny 10 do 12.
– Przy ul. Łąkowa 4 również działa jadłodajnia, która serwuje ciepłe posiłki od 10 do 12, od poniedziałku do piątku. Ci którzy biorą udział w nabożeństwach różańcowych mogą przyjść również w każdą pierwszą sobotę miesiąca od 10 do 12.
– Jadłodajnia przy ul. Niegolewskich 23, podobnie jak poprzednie czynna jest od poniedziałku do piątku, natomiast od godziny 11 do 12. Zaprasza również w czwarte soboty miesiąca od 11 do 12.
Szukają schronienia przed zimnem
Również policja zachęca do udzielania pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia. Akcję promuje hasłem „Widzisz? Reaguj!”. Chodzi o to aby w przypadku zagrożenia życia niezwłocznie zadzwonić na numer 112. Osoby w kryzysie bezdomności, chcąc schronić się przed zimnem często wybierają pustostany, ogródki działkowe, okolice mostów czy kanałów cieplarniach. Policja kontroluje te miejsca.
– Współpracujemy z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych. Oferujemy przy tym pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, proponując przy tym pomoc w dotarciu do ośrodków zapewniających schronienie, bezpłatny nocleg, ciepły posiłek i ciepłe ubranie – informuje poznańska policja.
fot. KMP Poznań
Policja podkreśla, że często właśnie dzięki empatii przechodniów udaje się uratować komuś życie. Oprócz kontaktu pod numerem alarmowym 112 istnieje również możliwość naniesienia znacznika „osoba w bezdomna wymagająca pomocy” na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kolejnymi grupami, które w nadchodzących miesiącach mogą potrzebować wsparcia są seniorzy, osoby samotne i niedołężne. Ważna jest choćby sąsiedzka pomoc i zainteresowanie się czy drugiej osobie nic nie potrzeba i nie dzieje się jej krzywda. Zawsze możemy poprosić o pomoc Ośrodek Pomocy Społecznej.
Czytaj także: Spadek kradzieży w sklepach. Policja ujawniła dane
źródło: https://mopr.poznan.pl/bezdomnosc/jadlodajnie/, https://poznan.policja