III Paderewski Festival 2024. Ponad 30 wydarzeń w 6 dni

Od 7 do 12 listopada w Wielkopolsce ponownie zagości III Paderewski Festival. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone Ignacemu Janowi Paderewskiemu. W sześciodniowym festiwalu, obejmującym ponad 30 wydarzeń, znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy muzyki, jak i osoby zainteresowane historią i dziedzictwem kulturalnym Polski.

Program festiwalu to prawdziwa uczta kulturalna. Będą recitale, koncerty kameralne, spektakle, wykłady i prelekcje wprowadzą uczestników w życie i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego. Wydarzenia odbywać się będą nie tylko w Poznaniu, ale również w pobliskich miejscowościach, takich jak Komorniki, Rokietnica, Wągrowiec, Stęszew czy Jankowice.

Tegoroczna edycja skupi się na mniej znanym etapie życia Paderewskiego, czyli jego wieloletnim pobycie w Szwajcarii, gdzie łączył działalność artystyczną z polityką i działalnością charytatywną. Warto dodać, że wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w miejscach związanych z pamięcią o wybitnym kompozytorze.

– Jutro rozpoczynamy III Festiwal Paderewskiego. Pomysł narodził się w 2018 roku i przez pięć lat realizujemy go z myślą o postaci Paderewskiego. W 2019 roku zorganizowaliśmy dużą akcję wokół opery Virtuoso, a także pierwszą edycję festiwalu. W 2020 roku odbyła się premiera Virtuoso, a tegoroczna edycja przekroczyła nasze oczekiwania i obejmuje ponad 30 wydarzeń w różnych lokalizacjach, nie tylko w Poznaniu, ale też m.in. w Komornikach, Skrzynkach, Rokietnicy i Jankowicach. Rozpocznie się w Bazarze. Tam też nagrano również płytę z pieśniami Paderewskiego, pierwszy raz w języku niemieckim, by przybliżyć jego postać w krajach niemieckojęzycznych. Paderewski spędził ponad 40 lat w Szwajcarii – powiedział Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Koncert inauguracyjny i występy gwiazd

Festiwal rozpocznie się 7 listopada o godz. 19 w Bazarze Poznańskim, w którym wystąpi renomowany Meccore String Quartet. Kolejne dni to recitale fortepianowe i koncerty kameralne z udziałem wybitnych artystów takich jak

  • Maria Gabryś-Heyke,
  • Dorota Cybulska,
  • Krzysztof Herdzin,
  • Polish Violin Duo,
  • Reverie Piano Duo.

Podczas festiwalu odbędzie się również premiera albumu „Complete Songs of Ignacy Jan Paderewski” z nagraniami Marzeny Michałowskiej (sopran) i Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej, która jest również dyrektorem artystycznym wydarzenia.

– Mieliśmy okazję nagrać repertuar, w którym znalazł się kwartet smyczkowy Józefa Wieniawskiego oraz utwory Paderewskiego, z wykorzystaniem skrzypiec Henryka Wieniawskiego. Wykonywanie muzyki Józefa na instrumencie jego brata było niezwykle emocjonujące i stanowiło dla nas artystyczne wyzwanie, szczególnie że instrument na co dzień nie opuszcza murów muzeum. Atmosfera aurą Wieniawskich była dla nas wyjątkowa. Płyta została nagrana zgodnie z najwyższymi standardami jakości, a jej premiera streamingowa odbędzie się 11 listopada. Fizycznie płyta ukaże się 18 listopada, w rocznicę urodzin Paderewskiego – przekazali muzycy z Meccore String Quartet.

Recital Chopinowski i jubileuszowy Salon Poezji

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie Recital Chopinowski w wykonaniu Hyuk Lee, który odbędzie się 10 listopada w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Również tego dnia odbędzie się jubileuszowy, setny Salon Poezji Anny Dymnej.

Na tę wyjątkową okazję Anna Dymna, inicjatorka projektu, przybliży słuchaczom poezję Adama Mickiewicza w akompaniamencie muzyki Paderewskiego. Ten dokładnie 100 lat temu otrzymał tytuł doktora honoris causa od Uniwersytetu Poznańskiego.

– Skrzypce wykorzystane do nagrania płyty kwartetu Meccore String Quartet to cenny instrument wysokiej klasy, używany wcześniej podczas koncertów, lecz po raz pierwszy nagrany w studiu. Znalazły się na niej utwory Wieniawskiego i Paderewskiego. Zachowaliśmy autentyczne brzmienie instrumentu, który jest w doskonałym stanie i będzie służył przez kolejne lata. Instrument wcześniej nie był intensywnie wykorzystywany, co pomaga zachować jego oryginalny charakter – powiedział Patryk Frankowski, kierownik Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Wydarzenia towarzyszące: spektakl, konferencja i wystawa pamiątek

Oprócz koncertów festiwal oferuje liczne wydarzenia towarzyszące. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu zostanie zaprezentowany biograficzny musical „Virtuoso” poświęcony Paderewskiemu. W Muzeum Instrumentów Muzycznych odbędzie się konferencja pt. „Paderewski w Szwajcarii” (9 listopada), poświęcona mniej znanym aspektom jego życia i działalności. Uczestnicy będą mogli także obejrzeć unikalne pamiątki po Paderewskim, wypożyczone z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Wejściówki i bilety

Wstęp na większość wydarzeń festiwalowych jest bezpłatny – wejściówki są już dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej oraz u lokalnych partnerów. Bilety na wydarzenia w Teatrze Muzycznym można kupić w kasie teatru oraz na stronie internetowej. Więcej informacji o festiwalu, w tym pełny program wydarzeń, można znaleźć na stronie bonafide.org.pl oraz na Facebooku Stowarzyszenia Bona Fide.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj też: Trzy dni rockowych koncertów w jednym miejscu. Luxtorpeda, Dr Misio i Helmet

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl