Namalowali mural, który pochłania spaliny i smog

Mural powstał, aby upamiętnić ponad 30-letnią tradycję konkursu „Zielony Poznań”. To konkurs, w którym nagradzani są właścicieli najpiękniejszych ogrodów, balkonów, tarasów, działek i innych roślinnych aranżacji. 

W ramach przedsięwzięcia na ścianie budynku przy ulicy św. Wawrzyńca 26 powstał mural o powierzchni ok. 126 mkw. Malowidło zostało wykonane na podstawie projektu autorstwa Agaty Kulczyk, Wojciecha Janickiego, Mateusza Kokota, Marcina Markowskiego z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

– Centralnym motywem muralu jest metaforycznie przedstawiony kwiat, którego płatki tworzą dłonie symbolizujące cztery różne postawy artystyczne. Dłonie te nie tylko reprezentują wielogłosowość perspektyw twórców, lecz również różnorodność osób zaangażowanych w troskę o zieleń miejską, ogrody i parki Poznania. To symboliczne ujęcie jednoczy wszystkich tych, którzy działają na rzecz ekologii, niezależnie od wieku, profesji czy pochodzenia – tłumaczą twórcy.

Jak podkreślają twórcy, kolorystyka muralu oprócz oczywistej zieleni, sugerującej bezpośrednie skojarzenia z naturą, dopełniona została szerszą gamą kolorystyczną oraz odcieniem różu w tle. Przedstawiony obraz wzbogacono cytatem fragmentu utworu „Pamiętajcie o ogrodach” autorstwa Jonasza Kofty. 

– Całość muralu stanowi wyrazisty i jednocześnie subtelny przekaz – jest celebracją troski o miasto, jego zieleń i estetykę, oraz zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w budowaniu zielonej, harmonijnej przestrzeni miejskiej – wyjaśniają twórcy.

Do wykonania muralu użyte zostały farby fotokatalityczne, które wykazują właściwości pochłaniające zanieczyszczenia uliczne, takie jak spaliny czy smog. 

W wyniku procesu fotokatalitycznego, zachodzącego w obecności światła i tlenu zawartego w powietrzu, zanieczyszczenia atmosferyczne, stykając się z pomalowanymi powierzchniami, ulegają utlenieniu. Dzięki temu przekształcają się w substancje nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Wykorzystanie efektu fotokatalizy w farbie elewacyjnej prowadzi do rozkładu szkodliwych związków organicznych, a także np. tlenków azotu czy ozonu. 

czytaj także: Kolejne 400 metrów odbrukowane. Tym razem na Jeżycach

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl