Atakuje najczęściej mężczyzn po 50-tce. Dla wielu jest zabójczy

Już w najbliższą środę (6 listopada) będzie można za darmo skorzystać z bezpłatnych konsultacji z urologiem. W listopadzie w ramach akcji Movember mężczyźni będą mogli dowiedzieć się, ale co najważniejsze przebadać pod kątem zachorowania na raka prostaty.

Czynniki ryzyka

Do najczęstszych nowotworów męskich należą rak jądra oraz rak prostaty. Ryzyko zachorowania na raka jądra zwiększają: mutacje genów BRCA1 i BRCA2, kryptorchizm (niezsunięcie jąder do moszny w okresie niemowlęcym), a także ekspozycja na szkodliwe substancje chemiczne. Natomiast czynnikami ryzyka w przypadku raka prostaty jest: wiek (zwłaszcza powyżej 50 lat), występowanie choroby u ojca lub brata, a także niewłaściwa dieta i otyłość.

Sytuacja w Wielkopolsce

Według najnowszych danych z Krajowego Rejestru Nowotworów – w 2022 roku w województwie wielkopolskim odnotowano 1 938 przypadków raka prostaty, najczęściej u mężczyzn powyżej 60. roku życia. W przypadku raka jądra zanotowano 155 przypadków, głównie w grupie wiekowej 20-39 lat. Te statystyki podkreślają potrzebę monitorowania zdrowia mężczyzn w różnych grupach wiekowych.

Jakie badania?

Diagnostyka raka jądra rozpoczyna się od badania palpacyjnego, które pozwala wykryć niepokojące zmiany. W przypadku podejrzenia guza zaleca się wykonanie ultrasonografii (USG). Z kolei w diagnostyce raka prostaty pierwszym krokiem jest test PSA, a następnie badanie per rectum i – w razie potrzeby – rezonans magnetyczny oraz biopsja prostaty. Wczesne wykrycie nowotworu znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Movember

To wyjątkowa akcja, podczas której mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, by podkreślić wagę profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza w obszarze nowotworów prostaty i jąder. Niestety, mężczyźni częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie i do lekarza zgłaszają się dopiero wtedy, gdy boli. Jedynie 1/3 mężczyzn w wieku powyżej 35 lat była kiedykolwiek u urologa. Po 55 roku życia ten odsetek rośnie, ale nadal 61% panów deklaruje, że nigdy nie było u urologa.

Profilaktyka to męska sprawa

W środę 6 listopada w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się wydarzenie profilaktyczne „Movember – profilaktyka raka prostaty”, w ramach którego będzie można skorzystać z bezpłatnej konsultacji z urologiem. W godzinach od 9 do 14 uczestnicy będą mieli możliwość rozmowy z ekspertami i zapoznania się z programami profilaktyki – raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita grubego, chorób układu krążenia, chorób odtytoniowych, gruźlicy, a także z programem badań prenatalnych.

Dodatkowo będzie można wykonać analizę składu ciała, aby sprawdzić ilość tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz poziom nawodnienia organizmu.

czytaj także: To jeden z powodów dlaczego na wizytę u specjalisty czeka się miesiącami

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl