Wielki neon z napisem Dom Książki powrócił na budynek przy ulicy Gwarnej.
Nowa księgarnia
Neon jakiś czas temu został zdjęty i poddany renowacji. W kwietniu tego roku, nowi najemcy części budynku poinformowali w mediach społecznościowych, że chcą ożywić kultowe miejsce na mapie Poznania i otworzyć tam księgarnio-kawiarnie. Są to ludzie związani z Bookowski Księgarnie Poznań. W tej chwili prowadzą oni dwa punkty z książkami. Jeden jest na Jeżycach drugi w C.K. Zamek.
– Kim jesteśmy? Trochę szaloną (co widać), ale kochającą Poznań i książki ekipą, która dokładnie za rok, czyli 23.04.2025 zaprosi was do Bookowski i Kafka – nowej przestrzeni na mapie naszego miasta. Co w niej znajdziecie? Wszystko to, co znacie z działających w Poznaniu księgarń Bookowski Księgarnie Poznań, czyli wybór dobrej literatury, spotkania autorskie, wieczorne wydarzenia literackie i warsztaty dla miłośników książek w każdym wieku. Kulturę będziemy łączyć z nowymi technologiami, a NGO z wiedzą o biznesie. Do tego dodamy dobrą kawę, wino i proste, smaczne jedzenie. Trzymajcie kciuki, bo w takich projektach “aż rok” to “tylko 365 dni”. Zaczynamy odliczanie – napisali w kwietniu na swoim oficjalnym profilu na Facebooku ludzie związani z Bookowski i Kafka.
fot. Ł. Gdak
Dom Książki ma 49 lat
Budynek przy ulicy Gwarnej z charakterystycznym neonem powstał w grudnia 1975 r. Sama budowla, to jeden z dwóch budynków w stolicy Wielkopolski najlepiej spełniających pięć zasad nowoczesnej architektury, sformułowanych przez Le Corbusiera. Projektantami byli Bogdan Bednarek i Zygmunt Łomski. W elewacji dominują podziały poziome (sześć pasm okiennych).
Z klasycznych założeń Le Corbusiera zrealizowano np. postulat wolnego parteru – umieszczono tu cofnięty w stosunku do ulicy, przeszklony pawilon księgarski, a po obu jego stronach pozostawiono obszerne prześwity zapraszające na podwórze. Elewację obłożono płytkami ceramicznymi wysokiej jakości.
Początkowo Dom Książki mieścił księgarnie i biura. Pozostało tak do początkowych lat XX w. Wtedy to podupadającą księgarnię kupił inwestor prywatny, którego plany związane z przebudową obiektu na biurowiec nie doszły do skutku. Budynek przez lata ulegał degradacji.
Obecny, trzeci właściciel nieruchomości, to spółka Constructa Plus. Pod koniec roku 2024 zakończyć się mają prace budowlane związane z rewitalizacją budynku.