W Poznaniu, obok Collegium Geographicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, powstał Demonstracyjny Ogród Klimatyczny.
To innowacyjne miejsce, gdzie spacerowicze, w tym naukowcy, studenci oraz mieszkańcy miasta, mogą zobaczyć modelowy przykład wdrażania rozwiązań opartych na zasobach przyrody (nature-based solutions, NBS). Ogród wspomaga przystosowanie miast do skutków zmian klimatu, oferując jednocześnie przestrzeń do odpoczynku i integracji społeczności akademickiej oraz lokalnej.
Nature-Based Solutions w Praktyce
Demonstracyjny Ogród Klimatyczny pełni funkcję edukacyjno-dydaktyczną, prezentując różnorodne rozwiązania NBS. Wśród nich znajdują się zieleń wertykalna (pnącza), rabaty preriowe oraz łąka kwietna, system przechwytywania i zagospodarowania wody opadowej oraz drzewa. Dodatkowo, ogród został wyposażony w panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, które wraz z bankiem energii zapewniają zasilanie oświetlenia w wiacie edukacyjnej oraz ładowanie urządzeń mobilnych.
fot. Fot. Władysław Gardasz UAM
Edukacja i Integracja
Ogród jest przestrzenią ogólnodostępną, która już teraz odgrywa kluczową rolę w edukacji ekologicznej. W umeblowanej wiacie edukacyjnej odbywają się zajęcia dla studentów i uczniów, a także spotkania edukacyjne z mieszkańcami. Tematyka tych spotkań obejmuje przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz adaptację do ich skutków, ze szczególnym uwzględnieniem roli błękitno-zielonej infrastruktury i rozwiązań opartych na zasobach przyrody.